strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Newsnasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


AFI nagradza Lucasa
niedziela · 17 pazdziernika 2004 · 21:48 · Nexus-6 · źródło: Filmweb

Jak podaje serwis internetowy Filmweb:

Amerykański Instytut Filmowy (AFI) postanowiło w tym roku swoją honorową nagrodę za całokształt twórczości przyznać George'owi Lucasowi - autorowi niezapomnianego cyklu "Gwiezdne wojny". Uroczysta gala wręczenia nagrody odbędzie się w czerwcu 2005 roku w Los Angeles.

"Miałem szczęście, że przez całą swoją karierę robiłem to, co lubiłem i jestem zaszczycony, iż AFI zdecydowało się mnie wyróżnić" - skomentował decyzję Instytutu George Lucas.

Mimo stosunkowo niewielkiego dorobku reżyserskiego George Lucas uważany jest za jednego z najbardziej utalentowanych i kasowych artystów Hollywood. Jest autorem kultowej serii "Gwiezdne wojny" a także pomysłodawcą filmów o przygodach Indiany Jonesa.
Po ukończeniu Uniwersytetu Południowej Karoliny Lucas pracował jako asystent Francisa Forda Coppoli przy realizacji musicalu "Tęcza Finiana". Twórca "Czasu Apokalipsy" odkrył drzemiący w George'u talent i umożliwił mu realizację pierwszego filmu kinowego "THX 1138". Obraz ten mimo, iż nie został sukcesem kasowym to zwrócił uwagę krytyków na reżysera i zaowocował bardzo pochlebnymi recenzjami.

W 1973 r. Lucas zrobił film, który przyniósł mu popularność: "Amerykańskie graffiti". Kosztował on zaledwie 750 tys. dolarów a okazał się jedną z najbardziej dochodowych produkcji dekady. Cztery lata później Lucas wyreżyserował "Gwiezdne wojny". Obraz stał się i jest do dzisiaj przebojem po obu stronach oceanu. Wiele osób uważa go za dzieło kultowe. Film kosztował 10,5 miliona dolarów a zarobił ponad 400 milionów, nie licząc dochodów z gadżetów jak: koszulki, kubki itp.

Mimo propozycji wyreżyserowania kolejnych części gwiezdnej trylogii "Imperium kontratakuje" i "Powrót Jedi" Lucas odmówił i skupił się na ich produkcji. W 1981 r. stworzył wraz ze Stevenem Spielbergiem postać Indiany Jonesa, którego przygody opisane w trzech filmach cieszyły się popularnością na całym świecie. Obecnie George Lucas pracuje nad 3 epizodem "Gwiezdnych wojen" noszącym tytuł "Zemsta Sithów".
Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016