strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Newsnasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


Wywiad z Freejackiem w Gazecie Wyborczej UPDATE
czwartek · 21 listopada 2002 · 21:10 · Franki · źródło: Gazeta Wyborcza

W dniach 15-17 listopada tego roku we Wrocławiu odbył się konwent Szedariada XV poświęcony fantastyce. Na zakończenie imprezy została przeprowadzona rozmowa z Marcinem Kieżyńskim - Lordem Sith przez Gazetę Wyborczą.
Nie kochamy Imperium

Rozmowa z Marcinem Kieżyńskim, Lordem Sith, po wrocławskim zjeździe miłośników fantastyki

Ponad 600 osób bawiło się weekend na zjeździe miłośników mangi i fantastyki we wrocławskim Zespole Szkół nr 11. [...] Na konwent zjechali się też fani poszczególnych serii fantastycznych. Rozmawialiśmy z jednym z nich, Lordem Sith, czyli Marcinem Kieżyńskim.

Dominik Flunt: Ilu jest Sithów w Polsce? I czym się zajmują?

Marcin Kieżyński: Jest nas około 50, nasza działalność to przede wszystkim popularyzowanie wiedzy o Gwiezdnych Wojnach - prowadzimy polskie strony internetowe o serii, organizujemy konkursy i prelekcje. Do bractwa Sithów nie jest łatwo się dostać - z przyjmowanych do szkolenia kilkudziesięciu kandydatów Sithem zostaje najwyżej kilku.

Jak wygląda szkolenie na Sitha?

- Każdy z Lordów ma swojego ucznia - apprentice'a. Szkoli go głównie z wiadomości o świecie Gwiezdnych Wojen, Sith musi przecież wiedzieć, czym się różni Vader od Palpatine'a. Musimy się też zorientować, czy ktoś nie traktuje bycia Sithem zbyt poważnie - to przecież tylko zabawa. Chłopaka, który przy tej okazji bawił się w satanizm, musieliśmy wyrzucić.

Dlaczego jesteście Sithami, a nie Jedi?

- Jesteśmy Sithami nie dlatego, że kochamy Imperium (Vadera nie cenimy wysoko, był zbyt bezkompromisowy), ale dlatego, że ważne są dla nas ich cechy - lojalność, wiedza i dostojność. Jedi w Polsce oczywiście też istnieją, a jakże, ale są dosyć słabo zorganizowani, jedna z Jedi chciała ostatnio nawet przejść do nas. Na konwentach musimy więc rywalizować w grach głównie z załogą statku Polskiego Oddziału Gwiezdnej Floty USS "Wolszczan" - czyli krótko mówiąc z fanami Star Treka.

Kim na co dzień jest Lord Sith?

- Jestem prawnikiem, pracuję w Urzędzie Miejskim Wrocławia. Niestety, moja narzeczona nie cierpi fantastyki, a najbardziej chyba Gwiezdnych Wojen.

Na koniec nie pozostaje nam nic innego jak oczywiście życzyć dalszych sukcesów Lordowi Freejackowi. Zapraszamy także do odwiedzenia strony bractwa www.sith.pl
Na sam koniec konwentu Lord Sith, jako przedstawiciel ICO na Szedariadzie, osobiście wręczył figurkę Stanisławowi Mąderkowi.


MikevonSith alias Dark Mike, Member of the Brotherhood of the Sith :)
Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016