strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Epizod III > Newsnasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne WojnyDeprecated: Function eregi() is deprecated in /home/starwars/domains/starwars.pl/public_html/ico/pokaz.php on line 80
Okrutny los Shaak Ti
czwartek · 23 czerwca 2005 · 22:15 · Ante Gregu

W Epizodzie III widzieliśmy wielu Jedi ginących z rąk swych niedawnych podkomendnych klonów. Ale niektórych Jedi spotkał gorszy los niż Rozkaz 66 – zostali wycięci z filmu!

Filmowa „Zemsta Sithów” nie wyjaśniła nam, co stało się z Barrissą Offee, jej byłą mistrzynią Luminarą Unduli, Bultar Swan, czy też Shaak Ti. Choć planowano, aby wszystkie miały jakąś rolę do odegrania, to jednak jakoś się to nie udało i z szesnastu Jedi mających zaistnieć w filmie, nie wszyscy trafili do ostatecznej, kinowej wersji.

Z filmu wycięto dwie sceny z Shaak Ti. Pierwotnie miała być wspomniana w dialogu Anakina i Obi-Wana w trakcie bitwy nad Coruscant, który wyglądał tak:


ANAKIN: „Ostatnią wiadomością, jaką mieliśmy od Mistrzyni Shaak Ti było to, że jest wciąż z Kanclerzem.” („The last message we had from Master Shaak Ti, she was still with the Chancellor.”)
OBI-WAN: „Jest najbardziej przebiegłą z Jedi. Pokazała mi nawet kilka sztuczek. Nie złapią jej. („She's the most cunning of Jedi. She's even shown me a few tricks. They won't catch her.”)
ANAKIN: „Artoo, namierz sygnał naprowadzający Shaak Ti!” („Artoo, trace Shaak Ti's homing signal!”)

Skan wykonany przez Artoo naprowadza dwóch Jedi na okręt dowodzenia (ten „pełen sępów”) i resztę akcji już znamy. Ale wczesny scenariusz zakładał, że Shaak Ti jest przy kanclerzu, dopóki Kenobi i Skywalker nie znajdują jej samej, w pustym korytarzu, siedzącej na podłodze.

Był wtorek, 19 sierpnia 2003, trzydziesty siódmy dzień zdjęć. Zdjęcia kręcono w długim korytarzu, mającym być częścią okrętu federacji (ten sam, w którym Obi, Anakin i Palpatine zostają uwięzieni w polu ochronnym. Tym razem jednak na planie była obecna Orli Shoshan grająca Shaak Ti.

Pasywna i załamana siedziała na podłodze, za nią stał Generał Grievous (oczywiście w wyobraźni, miał być później dodany komputerowo). Ujmowały jej duże czarne oczy, a właściwie soczewki, które aktorka była zmuszona nosić, przez co miała ona problemy, aby dłuższy czas wstrzymać się od mrugania i łzawienia.

Tuż obok znajdował się Duncan Young, który czytał wersy przeznaczone dla Grievousa. „Shaak Ti” mówił, „Twój miecz świetlny wygląda na używany. Będzie potrzebował poważnego czyszczenia, ale to powinno wystarczyć.” („your lightsaber seems a little battle-worn. It will need considerable cleaning, but it will do the job.”)

Shaak Ti nagle i głęboko wciąga powietrze, jej plecy wyginają się. Grievous wbił jej miecz prosto w serce. Jej ciało opadło, a Anakin i Obi-Wan mieli wyglądać na rozeźlonych.

Miał to być efektowny sposób, w jaki widzowie mieli poznać Generała Grievousa, zabijającego wysokiego oficera Republiki, mającego od razu ukazać widzom, że on jest „tym złym”.

Ale sceny na okręcie Federacji trwały zbyt długo. Wiele czasu zajmowało dojście do głównego wątku filmu, a mianowicie – upadku Anakina Skywalkera. Lucas zdecydował się na cięcia, których ofiarą padła Shaak Ti. Oszczędzono jej egzekucji i wycięto wszelkie nawiązania.

Tymczasem pracowano nad trzecim sezonem „Wojen Klonów” Twórcy serialu postanowili wyjaśnić brak Shaak Ti w początkowych scenach filmu i postanowili dać ją Grievousowi zabić. Pomysł ten jednak został odrzucony przez Lucasa, któremu utkwił w pamięci obraz Shaak Ti przebitej prosto w serce mieczem świetlnym i postanowił po kilku miesiącach powrócić do tego pomysłu.

Podczas dokrętek w Shepperton, Orli Shoshan przeznaczono jedną scenę do nakręcenia. Przybyła z Australii do Londynu, gdzie poddała się czasochłonnemu procesowi charakteryzacji. Scena była bardzo znajoma. Shaak Ti, zamiast na podłodze, siedziała na pufie, jakie znajdowały się w prywatnych kwaterach Jedi (określanych przez niektórych, jako „wielkie sery”). Zasłony przy oknie rzucały na nią cień, Hayden Christensen, noszący ciemny kaptur, pojawia się w ujęciu. „Co się stało, Skywalkerze?” („What is it, Skywalker?”) pyta Shaak Ti. Jedyną odpowiedzią był miecz świetlny wbijający się w jej plecy.

Mimo wysiłków i żmudnej pracy na planie scena została wycięta z filmów. Pojawiła się za to w powieści Stovera.

Scena pozostawiała zbyt wiele pytań. Przed chwilą widzieliśmy Anakina i żołnierzy wkraczających do świątyni, a klony na pewno nie czekały z założonymi rękami, aż Anakin zabije Shaak Ti. Ale jeśli szturmowali świątynię, to dlaczego Shaak Ti medytowała? W końcu scena nie przetrwała procesu montażu i edycji filmu.

Jednak Mistrzyni Ti pojawia się w filmie... ale bardzo króciutko. Gdy Yoda z Kashyyyk prowadzi holokonferencję z Radą Jedi, Shaak Ti jest jedną z małych, wyświetlanych przez projektor postaci. Jednak wcieliła się w nią Maria Brill, menadżer produkcji ILM, siedząc przed blue screenem w fotelu członka Rady, a zdarzyło się to 6 stycznia 2005.

Oto okrutny los, jaki spotkał Shaak Ti.
Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016