strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Newsnasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne WojnyDeprecated: Function eregi() is deprecated in /home/starwars/domains/starwars.pl/public_html/ico/pokaz.php on line 80
Gwiezdna nauka na Discovery Channel
piątek · 3 czerwca 2005 · 11:49 · Rif

Smell podesłał nam info o doskonałej serii filmów dokumentalnych, które zostaną wyemitowane 26 czerwca w polskojęzycznej edycji Discovery Channel.

Discovery Channel w nowej serii pt. Świat według Gwiezdnych Wojen ukazuje wpływ tych klasycznych już filmów science fiction na funkcjonowanie współczesnego świata.

Kiedy w 1977 roku, na ekrany kin po raz pierwszy weszły "Gwiezdne Wojny" od razu stały się hitem. Świat nigdy wcześniej nie widział czegoś podobnego, tak ogromnych rozmiarów stacji kosmicznych, inteligentnych robotów, świetlnych mieczy czy niezwykłych poduszkowców. Po 30 latach od premiery dzieło George'a Lucasa stało się swoistym fenomenem kulturowym, który w znaczący sposób wpłynął na funkcjonowanie współczesnego świata.

Obecnie na ekrany kin weszła trzecia część sagi, pt. "Gwiezdne Wojny: Część III - Zemsta Sithów". A już 26 czerwca o godz. 18.00 Discovery Channel wyemituje specjalną trzyczęściową serię pt. "Świat według Gwiezdnych Wojen", ukazującą rolę i wpływ dzieła Lucasa na nasze życie oraz przyszłość świata. Nowy cykl Discovery Channel wyjaśnia w jaki sposób wizja przedstawiona w "Gwiezdnych Wojnach" przekłada się na współczesne życie, a wydarzenia z sagi oddziałują na rozwój technologii oraz postęp w nauce.

"Gwiezdne Wojny" to nie tylko rozrywka. To filmy, które zmieniają styl naszego życia. Chociaż pierwsze z nich pojawiły się prawie trzydzieści lat temu, wynalazki tam przedstawione były tak futurystyczne, że wiele z nich doczekało się realizacji dopiero obecnie. Filmowe pomysły zainspirowały działania kolejnych pokoleń wynalazców. Gospodarzami trzech godzinnych odcinków tej serii są roboty C-3PO i R2-D2. W programach poznamy ludzi, dla których techniczne wynalazki, odkrycia i technologie przedstawione w dziele Lucasa były prawdziwą inspiracją i nadzieją na ratowanie życia oraz postęp technologiczny. Czy pomysły z filmów wpłynęły na nasze codzienne życie? Czym konkretnie są innowacje, które zmieniły sposób, w jaki robimy zakupy lub jedziemy do pracy? Jak zmieniły się współczesne pola walki?

Program "Świat według Gwiezdnych Wojen" ukazuje, jak ogromny rolę odegrały te klasyczne już filmy science fiction w procesie kształtowania się i funkcjonowania współczesnego świata, od systemów sztucznej inteligencji, po nowoczesne środki transportu i technologie militarne. "Świat według Gwiezdnych Wojen" przedstawia wpływ największego hitu kinowego ostatnich czasów i najpopularniejszego filmu science-fiction, który już teraz zaliczyć można do klasyki, na rzeczywistość, w której żyjemy.

Analizując materiały źródłowe i zagłębiając się w scenariusz wszystkich 6 części "Gwiezdnych Wojen" nowa seria Discovery Channel w kolejnych odcinkach bada trzy dziedziny życia, na które saga wywarła największy wpływ. Epizod 1 pt. "Człowiek i maszyny" to spotkania z ludźmi, których zainspirowały rozwiązania techniczne pokazane w "Gwiezdnych Wojnach". Epizod 2 pt. "Kosmiczni kowboje" poświęcony jest szeroko pojętemu transportowi i komunikacji. Natomiast Epizod 3, pt. "Wojna, broń i moc" ukazuje wpływ trylogii na postęp w kwestii wyposażenia nowoczesnego wojska.

Świat według Gwiezdnych Wojen został wyprodukowany przez Evergreen Films na zlecenie Discovery Channel. Producentami są Tomi Landis ze strony Discovery Channel oraz John Copeland, Fran LoCascio i deLespinois z Evergreen Films. Reżyseria Pierre deLespinois.

Ciekawostki

Epizod 1: Człowiek i maszyny. Roboty i urządzenia pokazane w pierwszym odcinku serii "Świat według Gwiezdnych Wojen", coraz częściej są wykorzystywane w praktyce i zaczynają zastępować ludzi w wykonywaniu różnorodnych czynności:

* Ludzie mogą obecnie zaprzyjaźnić się z robotami, podobnymi do C-3PO i R2-D2. Idealny do towarzystwa, Pies Sony Aibo, czy też japoński robot do towarzystwa Banyru, potrafią zrozumieć i reagować na ludzkie komendy oraz ruchy.
* Tak jak Anakin ze swoją pasją do wyścigów w Części I, tak też piętnastoletni Nick Hoza jest konstruktorem robotów. Bierze również udział w specjalnym projekcie Wielkich Zawodów Zaawansowanego Projektu Obronnego 2005. Nick stworzył robota o wyglądzie owada, który porusza się automatycznie w oparciu o neutralny układ elektryczny, i który, aby wygrać wyścig, musi przemierzyć pustynny tor przeszkód bez wcześniejszych prób i praktyki.
* Zoe, robot stworzony do poszukiwań, niedługo będzie także wyposażony w specjalne funkcje umożliwiające ratowanie ludzi z opresji. Wysyłanie robotów na misje ratunkowe w miejsca tragedii jest gwarancją bezpieczeństwa dla ekip ratunkowych. Roboty, zwłaszcza te wyposażone w czujniki ciepła i funkcje widzenia w nocy mogą dotrzeć nawet w najtrudniejsze miejsca, niedostępne dla człowieka.
* Inżynier Instytutu Technologii w Massachusetts James McLurkin skonstruował roboty SWARM, które działają w grupach, podobnie jak batalion droidów z Gwiezdnych Wojen. SWARM pozostają w ciągłym kontakcie, tak aby zapewnić właściwą lokalizację swoich "odpowiedników" oraz by efektywniej wykonywać postawione przed nimi zadania.
* Droidy przeznaczone do szpiegowania w Gwiezdnych Wojnach zainspirowały wynalazców do stworzenia specjalnych automatycznych robotów, które pomagają w działaniach wywiadowczych. Są to długie na ponad 1,5 metra mini - helikoptery, które używają satelit do przeprowadzania inwigilacji oraz robienia zdjęć z różnych punktów oraz pod różnym kątem.
* Skonstruowanie pływającego droida przez NASA było inspiracją zaczerpniętą bezpośrednio z Gwiezdnych Wojen. Osobisty Satelitarny Asystent (PSA) jest bardzo przydatny astronautom podczas ich podróży w kosmos - unosi się w powietrzu i wykonuje odpowiednie polecenia. Inny robot kosmiczny NASA - Robonaut, przez cały czas pozostaje poza kapsułą statku kosmicznego i reaguje na wszystkie wydawane mu komendy.

Epizod 2: Kosmiczni Kowboje, ukazuje ostatnie odkrycia w dziedzinie technologii wykorzystywanej w komunikacji i transporcie; w drugim odcinku serii zobaczymy także jak pomysły i wynalazki przedstawione w Gwiezdnych Wojnach zainspirowały konstruktorów do stworzenia ziemskich odpowiedników filmowych pojazdów transportowych:

* Do niedawna, jedynie rządy poszczególnych Państw miały możliwości wysyłania statków kosmicznych na orbitę. Jednakże już w tym roku, firmy a nawet osoby prywatne, nie pozostające w bezpośrednich kontaktach z władzami państwowymi, postanowiły wyruszyć na podbój kosmosu na własną rękę. Już niedługo firma Specex zaprezentuje pierwszą prywatną rakietę własnego projektu - "The Falcon" - która niebawem wyruszyć powinna w swoją pierwszą podróż na orbitę.
* Hrabia Dooku z Gwiezdnych Wojen: Części II - Atak Klonów, znany był ze swoich dyplomatycznych talentów i niezależności. Polegał na żywej Mocy, nazywany był też słonecznym żeglarzem. Działający dzisiaj, najwyżej latający samolot NASA, o nazwie Helos jest całkowicie napędzany energią słoneczną i potrzebuje jedynie promieni słonecznych, by naładowany wznosił się w powietrzu przez pełnych sześć miesięcy.
* Tak jak szybki, łatwy do manewrowania statek podwodny z Gwiezdnych Wojen, tak też i nowoczesna maszyna skonstruowana przez Hawkes Ocean Technologies (HOT), porusza się raczej jak samolot, niż łódź podwodna.
* Pojazdy przyszłości dla prywatnych celów użytkowych są już prawie gotowe. M-400 Skycar zaprojektowany przez Moller International przypomina swoim działaniem i przeznaczeniem wehikuły pokazane po raz pierwszy wiele lat temu w sadze Lucasa. Może on startować i lądować nawet pozostając w pozycji pionowej; posiada też mały, prawie bezgłośny silnik.

Ostatnia z części serii Discovery Channel, Świat według Gwiezdnych Wojen: Wojna, broń i moc, ukazuje wpływ trylogii na postęp w kwestii wyposażenia nowoczesnego wojska, działań wojennych i pola bitew we współczesnym świecie

* Tak jak bataliony droidów z Sagi, armie przyszłości będą wyposażone w najnowszej generacji mundury i systemy komunikacji. Żołnierze używać też będą nowoczesnej broni laserowej, a towarzyszyć im będą wielofunkcyjne roboty.
* Urządzenie CL-327 jest bardzo podobne do droidów szpiegowskich z Gwiezdnych Wojen - jest prawie identyczny jak droid z Części V - Imperium Kontratakuje. Robi zdjęcia, przenosi i detonuje pociski, wyposażony jest w nowoczesne i wyszukane systemy komunikacyjne.
* Pierwsza generacja robotów już "wylądowała" na Ziemi i stała się lub niebawem się stanie częścią tutejszego pola walki - Gladiator jest uzbrojonym, zdalnie sterowanym pojazdem, który może pełnić funkcję strzelca wyborowego. Na polu bitwy przyszłości walczyć również będzie współpracujący z Gladiatorem, zdalnie sterowany, naziemny robot atakujący (COUGAR). Żołnierze nadzorują funkcjonowanie robotów z bezpiecznej odległości kiedy te określają położenie obiektu i wystrzeliwują pociski.


Emisja odcinków 26 czerwca:
* godz. 18.00 - Świat według Gwiezdnych Wojen: Człowiek i maszyny,
* godz. 19.00 - Świat według Gwiezdnych Wojen: Kosmiczni kowboje,
* godz. 20.00 - Świat według Gwiezdnych Wojen: Wojna, broń i moc.

Przypominam, że dyskusje na temat nauki i Gwiezdnych wojen toczymy na tym kanale Holonetu.
Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016