strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Newsnasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne WojnyDeprecated: Function eregi() is deprecated in /home/starwars/domains/starwars.pl/public_html/ico/pokaz.php on line 80
Epizod XIII w Dzienniku Bałtyckim
sobota · 19 maja 2001 · 14:30 · Franki

Przypominamy, że premiera Epizodu XIII już jutro! A w dzisiejszym wydaniu Dziennika Bałtyckiego znajdziemy cała stronę poświęconą temu filmowi w artykule pt. "Świetlne miecze z Gdyni". Jeszcze w sobotę postaramy się zamieścić ten artykuł na ICO. Stay tuned...

UPDATE: Zamieszczamy w całości artykuł, o którym mowa powyżej. Było trochę przepisywania, ale czego się nie robi dla czytelników ICO ;).Świetlne miecze z Gdyni

Po dwóch latach żmudnej realizacji, jutro w kinie Polonia w Sopocie - podczas Trójmiasto OFF Film Festival - odbędzie się premiera Epizodu XIII "Gwiezdnych wojen", stworzonego przez grupę gdyńskich filmowców amatorów.

Jakub Kaczyński, Łukasz Drobnik, Łukasz Radziejewicz i Zambari - członkowie ekipy E-13 to koledzy z podwórka i szkoły. Wszyscy mają około 20 lat. W czerwcu 1999 wpadli na pomysł stworzenia amatorskiego filmu science fiction. Wszyscy byli zafascynowani "Gwiezdnymi wojnami" George'a Lucasa, dlatego postanowili nakręcić "Epizod XIII. Ostateczna próba" - własny film o przygodach rycerzy Jedi w wiele lat po zakończeniu gwiezdnej sagi Lucasa.

Gwiezdne kije od miotły

Już kilka miesięcy później wzrok mieszkańców gdyńskiego osiedla Karwiny, spacerowiczów s Sopocie i Parku Oliwskim przyciągała ekipa kilku wymalowanych na czarno, ubranych w długie płaszcze młodzieńców, wymachujących kijami od miotły.

- Walkę na kije nagrywaliśmy na amatorską kamerę, potem obrabialiśmy obraz na komputerach - w ten sposób powstały pierwsze kadry naszego filmu - wspomina Łukasz Drobnik, nazywany przez przyjaciół i znajomych "Poziomką".

Dzięki zabiegom przeprowadzonym na komputerze kije od miotły nabrały blasku i stały się świetlnymi mieczami. Ekipa E-13 zaczęła więc korzystać z takich samych akcesoriów jak Luke Skywalker czy lord Darth Vader, bohaterowie filmów George'a Lucasa.

Sława w mediach

Jak wspominają członkowie ekipy, początki powstawania filmu były trudne. Jednak w miarę upływu czasu praca nad filmem stawała się dla nich przyjemnością. Uzależnili się od niej. Do tego doszła jeszcze sława - obrazem zaczęły interesować się media. Członków E-13 odwiedzali reporterzy gazet, radiowcy, ekipy telewizyjne. Pierwszym materiałem o "Epizodzie XIII" i tworzącej go ekipie, jaki pojawił się w polskich mediach, był tekst w naszej gazecie. Materiał o pracy nad amatorską wersją "Gwiezdnych wojen" przygotował nasz redakcyjny kolega - Tomek Konopacki. Później przedstawiciele E-13 odwiedzili między innymi program "MdM", prowadzony przez Wojciecha Manna i Krzysztofa Maternę.

Premiera na festiwalu

Od początku pracy nad filmem minęły prawie dwa lata. Członkowie E-13 są zadowoleni ze swojej pracy. Mają nadzieję, że stworzony przez nich "Epizod XIII" spodoba się widzom.

Ekipa E-13 nad filmem pracowała jeszcze wczoraj wieczorem.

- Zamknęliśmy się w mieszkaniu z naszymi komputerami, zrobiliśmy wielką burzę. - Musimy jeszcze wymienić kilka efektów specjalnych oraz popracować parę chwil nad dźwiękiem - powiedział wczoraj "Dziennikowi" Łukasz Drobnik.

Oficjalna premiera "Epizodu XIII" będzie miała miejsce już jutro w samo południe w sopockim kinie Polonia, podczas Trójmiasto OFF Film Festival.

Tym, którzy nie będą mogli zobaczyć w najbliższym czasie całego "Epizodu XIII", polecamy obejrzenie jego zwiastunów, umieszczonych na oficjalnej stronie filmu - www.e13.nets.pl. Są one także dostępne w internetowym serwisie: Szorty.pl [no i oczywiście na ICO, na stronie poświęconej E13 - przyp. Frankiego]. Znaleźć tam można dwa główne trailery filmu - oba w formacie DIVX, do 5 MB objętości. Niedługo ze strony serwisu będzie można ściągnąć także kolejne zwiastuny "E-13".

Bartłomiej Cnota

JAK SIĘ ROBI FILM?

czerwiec 1999 r. - wśród grupy kolegów (późniejsza ekipa E-13) rodzi się pomysł na nakręcenie filmu science fiction, z wykorzystaniem trenowanego przez nich aikido i efektów komputerowych.

lipiec 1999 r. - w jednej z gdyńskich smażalni ryb powstaje scenariusz "Gwiezdnych wojen Epizod XIII".

sierpień 1999 r. - skompletowanie głównej części zespołu produkcyjnego i aktorów. W tym samym miesiącu powstaje strona internetowa filmu - www.e13.nets.pl - gdzie na bieżąco pojawiały się (i nadal pojawiają) bieżące informacje na temat ekipy E13 i produkcji "Epizodu XIII".

wrzesień 1999 r. - powstanie pierwszych krótkich filmików obrazujących początki produkcji filmu oraz poczucie humoru członków ekipy; początek medialnej przygody: nawiązanie współpracy z serwisem internetowym Archiwum Star Wars oraz pierwsze artykuły w gazecie - "Podwórkowe Gwiezdne wojny" w "Dzienniku Bałtyckim".

pazdziernika 1999 - styczeń 2000 r. - kompletowanie ujęć plenerowych, powstanie kolejnych zwiastunów.

rok 2000 - nieustająca przygoda z mediami - prasą, telewizją, radiem oraz Internetem.

luty 2000 r. - dzięki Marcinowi Meksiakowi i Tomkowi Kamoli z Young Digital Poland udaje się nakręcić cyfrową kamerą zdjęcia w blueboksie.

marzec 2000 r. - przebudowa coraz popularniejszej strony www, włącznie z powstaniem jej angielskiej edycji.

kwiecień 2000 - sierpień 2000 r. - życie weryfikuje pomysły ekipy - wydaje się, że film jest już blisko, ale brakuje 2 minut materiału z kamery i prawie całego z komputera (efekty specjalne) - wciąż za mała wiedza, sprzęt za słaby... ale aspiracje wysokie.

grudzień 2000 r. - dokręcenie ostatnich brakujących ujęć plenerowych i początek pracy nad ogromną ilością efektów specjalnych.

marzec 2001 r. - wstępny montaż "Epizodu XIII", z wyłączeniem scen generowanych komputerowo.

marzec 2001 - maj 2001 r. - prace nad dialogami do filmu.

11 - 14 maja 2001 r. - mega weekend E-13. Główna część ekipy (Jakub Kaczyński, Łukasz Drobnik, Łukasz Radziejewicz i Zambari) przy asyście Marcina Ceglarka i Zordana, zamyka się na cztery dni w jednym mieszkaniu razem ze swoimi komputerami żeby stworzyć to, czego obrazowi brakuje - w ten weekend "E-13" został ukończony w 95 procentach.

TAM ZOBACZYSZ FILM

20 maja 2001 r. (niedziela) - oficjalna premiera "Epizodu XIII" - kino Polonia w Sopocie (godz. 12) - Trójmiasto OFF Film Festival.

21 maja 2001 r. (poniedziałekk) - pokaz otwarty filmu w gdańskim klubie Iks (godz. 20)

24 maja 2001 (czwartek) - pokazy otwarte "Epizodu XIII" w auli Wydziału Filologiczno-Historycznego przy ul. Wita Stwosza 55 (w godz. 17-20)
Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016