strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Opinie Nomi - Darth Bane: Dynasty of Evil nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


okładka
Książka Drew Karpyshyna "Dynasty of Evil" zamyka trylogię opowiadającą o życiu i dokonaniach Dartha Bane'a. Umiejscowienie akcji w czasach tak odległych od bitwy o Yavin, obsadzenie w roli głównego bohatera postaci negatywnej, złej i pokazanie wszystkich wydarzeń z jego punktu widzenia, wniosło do powieściowego świata "Gwiezdnych wojen" mnóstwo świeżości. Tego wcześniej nie było. Czego dowiemy się z ostatniego tomu biografii Lorda Sithów?

Jak wygląda życie Sitha? Wszystko podporządkowane jest jednemu celowi - zdobyciu władzy i potęgi umożliwiającej pokonanie odwiecznych wrogów - Jedi. Należy odrzucić wszystkie pokusy świata, które mogą osłabić wolę i zwieść z właściwej drogi. Bogactwo? Przydaje się, owszem, ale jest tylko użytecznym środkiem, otoczką mającą omamić otoczenie. Nie można wszak przywiązać się do przedmiotów i dobrowolnie nałożyć sobie łańcuchów. Przyjaciele, rodzina? Ludzie są w większości słabi, niewarci zainteresowania. To tylko narzędzia, które można wykorzystać. Jakiekolwiek związki ograniczają wolną wolę. Życie Sitha jest samotne, podane niezwykłej dyscyplinie fizycznej i duchowej. Używanie ciemnej strony Mocy zdecydowanie szkodzi zdrowiu. Ludzkie ciało nie jest stworzone do używania tak ogromnych potęg i szybko się zużywa. Niemożliwe jest osiągnięcie celu przez jedną osobę, to praca na całe pokolenia. Mistrz musi mieć ucznia. Odpowiedniego i wartościowego ucznia, który przerośnie i pokona mistrza, by kontynuować wielkie dzieło i na wsze czasy zachować wiedzę i dziedzictwo.

Ale co zrobić z uczennicą, która żyje przy boku mistrza już dwie dekady i jakoś nie wykazuje ochoty usunięcia mentora z tego świata i przejęcia pełni władzy i tytułu? Boi się przegranej? Wygodnie jej żyć w cieniu mistrza? Czeka, aż mistrz zestarzeje się i opadnie z sił? To słabości, które całkowicie dyskwalifikują ucznia jako następcę dziedzictwa Sithów. Cóż więc robić? Znaleźć nowego kandydata. Ale do tego trzeba czasu. A może znaleźć więcej czasu? Przedłużyć życie? W starożytnych manuskryptach wspominano o takich technikach...

Uczennica czeka na właściwy moment. Należy zaatakować, gdy jest się pewnym, że już nie nauczymy się więcej od naszego mentora. Sytuacja, gdy wiedza przekazywana jest z bezpośrednio z mistrza na ucznia, z pokolenia na pokolenie, stwarza mnóstwo ograniczeń wynikających z indywidualnych talentów każdej osoby. Więc, gdy już wykorzysta się możliwości nauczyciela można go porzucić, brakująca wiedza jest ukryta w księgach i holokronach. Potrzeba jeszcze jednego - kandydata na własnego ucznia. Należy zdać się na wolę Mocy i łut szczęścia, Galaktyka jest wszak pełna wrażliwych na Moc istot.

okładka
Pomiędzy zmagania mistrza i uczennicy wplątują się zupełnie nowi i całkiem już znani bohaterowie. Poznajemy Seta Hartha, byłego Jedi, kolekcjonera antyków i wielbiciela wystawnego i luksusowego trybu życia. Set porzucił Zakon. Nie poświęca jednak swojej uwagi wzniosłym ideologiom i walce z Jedi. Chce tylko długo i wygodnie żyć w otoczeniu pięknych i cennych rzeczy. Nowa w "Gwiezdnych wojnach" jest także Łowczyni, zabójca do wynajęcia, posługująca się Mocą w sposób instynktowny, niewyćwiczony. Kolejna postać dramatu to córka uzdrowiciela Caleba, człowieka, który uratował życie Bane'a w komiksie "Jedi vs. Sith". O tym zdarzeniu można również przeczytać w książce "Ścieżka zagłady". Dwadzieścia lat po tym gdy użyto jej jako zakładnika kobieta jest nieustannie dręczona koszmarami przeszłości. A życie jej nie rozpieszczało... Towarzyszy jej przyjaciółka i osobista strażniczka Lucia, która dawno, dawno temu, w innym życiu miała okazję znać Dartha Bane'a...

Wszystkie opisane w powieści wydarzenia koncentrują się wokół sześciu postaci. Pisarz pozwolił nam zajrzeć w ich głowy, śledzić przemyślenia, wnioski, proces podejmowania decyzji. Obserwujemy również niesamowite kłębowiska emocji kierujących bohaterami, emocji we wszystkich odcieniach. Dzięki temu postaci stają się bliższe, bardziej znajome. Są ludźmi, którzy nie zawsze wyciągają właściwe wnioski, popełniają błędy i poddają się nagłym impulsom.

W książce Karpyshyna towarzyszymy nie kryształowym czarno-białym herosom, ale targanym emocjami i konfliktami ludziom, w których pełno jest szarości i barw. Towarzyszymy Sithom, którzy nie są wyszukaną dekoracją, śmiesznymi czarnymi charakterami przeznaczonymi do spektakularnej porażki, tylko kompletnymi, świetnie opisanymi bohaterami. Ich działania nie są przewidywalne, ich decyzje mogą zaskoczyć. W powieści są momenty, w których naprawdę nie wiemy, co się stanie za chwilę, jaki będzie wynik podjętego działania. Choć wszyscy doskonale wiedzą, że akcja książki musi dążyć do ostatecznej konfrontacji mistrza i uczennicy, to na tej drodze nie ma chwili znudzenia, przestoju. A zakończenie opowieści... Po zamknięciu książki pozostaje w głowie wiele myśli i spekulacji.

Czas na narzekanie. Czy można by lepiej napisać tę książkę? Używany przez Karpyshyna język nie jest wyszukany, wyrafinowany, artystyczny, powieść czyta się płynnie, gładko. Czy to wada? Jedną z głównych postaci jest kobieta, Darth Zannah. Ale po zmianie płci zachowywałaby się i myślała tak samo. Czy kobieta Sith zrezygnowałaby ze stosowania kobiecych, uwodzicielskich sztuczek pewniej działających na umysły przeciwników niż jakakolwiek Moc? "Sexapil, to nasza bron kobieca..." Ale grzeczny świat "Gwiezdnych wojen" woli pokazywać brutalność niż zmysłowość. Zarzut oddalony. To nie wina autora.

"Dynasty of Evil" to świetna powieść zamykająca świetną trylogię. Powieść pełna akcji, brutalności, emocji, konfliktów, przedstawiająca świat w wielu odcieniach, pokazująca wiele dróg i wyborów. Lektura obowiązkowa.

Nomi
20.04.2010 r.

Artykuły: 1, 2, 3, 4. Star Wars: Darth Bane: Dynasty of Evil - Drew Karpyshyn - Del Rey Books, październik 2009 r.

- twarda okładka z obwolutą,
- 320 stron,
- ISBN 0345511565,
- cena 27 USD.


Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016