strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Opinie Droida - SW The Unseen Queen nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


Opinie Droida by Lorienjo

powiększ
Minął rok... Oczywiście tylko w bardzo odległej galaktyce, ale i tak możecie "wyrzucić" tom pierwszy "Mrocznego gniazda", czy też roju, do kosza... To Troy! To co spisał poprzednio, dziś oczywiście nie jest tym, czym się wydawało. Zaczynamy wszystko od nowa.

Nowa kolonia Killików (dalej według Hana: robali, "af korz maj horz") zaprasza Skywalkerów, aby podzielić się z nimi informacjami o atakach Gorogów (to ci Mroczni) na Marę. Jednocześnie Sojusz Galaktyczny nękany jest pirackimi atakami na różne instalacje wydobywania i gromadzenia surowców takich jak gaz Tibana, paliwa, chłodziwa etc. etc. Poza tym społeczności owadzie są osłabiane nowym "narkotykiem", czarną membrozją (coś jak Indianie i whiskey). A gdzie membrozja tam swe odnóża maczali Killikowie. Han i Leia, zmuszeni przez Cala Omasa do rozwiązania sprawy robali, ruszają razem ze Skywalkerami. Ale i sytuacja w mgławicy Utegatu też dobrze nie wygląda. Kolonie Killików są atakowane przez dziwną "chorobę" w postaci żrącej piany. A na dokładkę pojawiają się informacje, że na granicy z Chissami pojawiły się nowe kolonie robali, łamiąc w ten sposób kruche porozumienie wywalczone ogromnym wysiłkiem rok wcześniej.

O co więc chodzi? To musi odkryć Luke na spółkę z Hanem. Musi także odnaleźć Mroczne gniazdo, gdyż wszystko wskazuje na to, że przetrwało. Niestety to oznacza, że obaj... Leia zaś podąża dla niej nową ścieżką Rycerza Jedi, a także padawanki Saby, co dla byłej przywódczyni Nowej Republiki na pewno łatwe nie jest. Wspierana przez Marę musi stawić czoła... Raczej niespodziewanemu przeciwnikowi, a dawnemu sojusznikowi. Tak bywa, gdy przyjaciele z powodu nieporozumień, czy niedomówień, zaczynają coraz więcej utrzymywać w tajemnicy. Pod nieobecność Luka Zakon Jedi chwieje się w posadach, wstrząsany intrygami polityka Cal Omasa (skąd my to znamy?). Jest to kolejna lekcja dla mistrza Skywalkera i wniosek, że na naukę nigdy nie jest za późno, i że nigdy się ona nie kończy. Pod "nowym" przywództwem Jedi... No, nie tego byście się spodziewali. Zaś "mistrz" Jacen z uczniem Benem podąża swą własną ścieżką, z bardzo silnym akcentem na WŁASNĄ. Ale nie zapominajmy, że on służy tylko sobie i chyba Mocy... Odwiedziny u Tenel'Ka, zamach na życie dziecka, intrygi Ta'Chume, niepokojące apokaliptyczne wizje kierują Jacena na ścieżkę, z której powrotu nie ma... Chociaż już raz ktoś stamtąd powrócił... Powrócą, choć na chwilę i niekoniecznie osobiście, także admirał Gilad Pellaeon, a także trójka Squibów. A robale? A robale, kierowane przez "niewidzialną" królową, z Raynarem Thulem i Alemą Rar realizują plan, który... Który był rozpoczęty na długo przed pierwszą wizytą kuriera z przestrzeni Chissów, realizowany na skalę masową choć w ukryciu i autor zaskoczy czytelnika z pewnością nie raz.

Technicznie jest to dobrze napisana książka, choć jest li tylko etapem do ostatniego tomu. Nie zabraknie tu walk i potyczek na ziemi, w atmosferze i wielkiej bitwy kosmicznej z niespodziewanym zakończeniem, który jednak końcem opowieści nie jest. Z drugiej strony zawirowania polityczne dotkną Jedi wstrząsając podstawami zakonu, a także przyjaźnią najbliżej ze sobą związanych. Jedni tego nie pragnęli, zostali wmanewrowani, inni świadomie zrezygnowali z tego co najbardziej kochali. Oj Jacenie... Autor nie zapomniał także o tajemnicach sprzed lat. Na scenę wkracza tajemnicza nanotechnologia, niedostępna obecnie technicznie nawet Sojuszowi Galaktycznemu, a działająca na skalę kosmiczną, całych systemów. Powraca tajemnica banków pamięci R2. "We have your file security override code..." Obraz rzezi w starej Świątyni Jedi z pewnością ulegnie pogłębieniu, a rola R2-D2 nabierze dramatyzmu... Zresztą C-3PO także.

Miałem o droidach nie wspominać... Jest to dla mnie najbardziej bolesne doświadczenie od pierwszego mego cyklu w świecie "Gwiezdnych wojen". Cholerna wojna! Gdy brat staje przeciwko bratu, gdy trzeba poświęcić najbliższych... W imię czego...? Nie chce mi się dalej pisać... Droidy zadanie wykonały jak należy, jak zwykle zresztą. Niczym były im odniesione rany (a tak, postrzałowe). Walczyły w pierwszym szeregu, razem z przyjaciółmi. Zadanie było najważniejsze. A na koniec... Nie mogę dalej... Wybaczcie... Mam nadzieję, że spotkamy się przy tomie trzecim, choć wszelka chęć do dalszej lektury mi odeszła...

No tak, jest jeszcze fragment ostatniej powieści cyklu Timothego Zahna "The Outbound Flight", która ukaże się na dniach w USA (choć to nie ostatnia książka tego autora w świecie SW). Na dwunastu stronach możemy przeczytać relację z "wizyty" przemytnika Jorj Car'dasa na pokładzie okrętu Chissów dowodzonego przez Mitth'raw'nuruodo, znanego nam pod "skróconym" imieniem Thrawn. Dobrowolna ta "wizyta" oczywiście nie była, a jej owocem stały się lekcje Basica, głównego języka Republiki z jednej strony, zaś języka handlowego Minnisiat z drugiej. Ciekawe?

Artykuły na oficjalnej: 1 oraz 2.

Lorienjo
[29.01.2006] SW The Unseen Queen - Troy Denning - Del Rey Books - wrzesień 2005 r.
- 36 lat po ANH, 6 po TUF (końcu wojny Yuuzhan Vongów),
- drugi tom trylogii "Dark Nest"

- 368 stron,
- miękka okładka, kolorowa, tłoczona,
- trochę większy niż A6 (taki amerykański 7'x4,3'),
- cena 6,99 USD,
- ISBN 034546303X,
- zawiera fragment "The Outbound Flight" Timothego Zahna (12 stron).


Czekamy na Twoje opinie o Opiniach Droida na forum Holonet.pl w tym topicu.
Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016