strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Opinie Droida - SW Secrets of the Jedi nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


Opinie Droida by Lorienjo

powiększ
- This is the Living Force. It's unpredictable.
- I hate unpredictable.
- nie, to nie smerf Maruda, to Obi-Wan.

Właściwie miałem nic nie pisać o książce Jude, bo nie wiedziałem jak do niej podejść. Tajemnice Jedi? Tylko jakie? Z założenia i z pierwszego rozdziału wynikało, że autorka podejmie temat zakazanej miłości, czy raczej przywiązania, wśród Jedi. Po misji na Apsolon Qui-Gon Jinn rozpamiętuje śmierć Tahl... I kiedy zaczynało być ciekawie, kiedy powieść zaczynała nabierać ludzkich kształtów, nagle wszystko zostało zarzucone na rzecz walki, misji, Jedi hokus pokus itp. Fakt, sam temat powraca w postaci Obi-Wana i Siri Tachi, ale to tylko cień na murze, a nie zasadniczy wątek. I całą tajemniczość, uczucie i przywiązanie szlak trafił, gdy mądrzy Jedi orzekli, że nielzja... A to tylko kilka procent opowieści.

A co z resztą? Reszta to dwie opowieści powiązane główną postacią dramatu Talesanem Fry, genialnym konstruktorem z Cirrusa. Najpierw siedem lat przed TPM młodzieniec Talesan podsłuchał na zastrzeżonym kanale rozmowy pięciu łowców planujących zamach na bardzo ważnych oficjeli... Cóż, senat Republiki zawalił sprawę i na pomoc rodzinie Fry, na którą łowcy nałożyli wyrok śmierci, wysłano Jedi, Qui-Gona z Obim i Adi-Galię z Siri. Oczywiście wszystkie elementy świata SW musiały wystąpić. Walki, zasadzki, pościgi, "nieoczekiwane" zwroty akcji, rozdzielnie bohaterów w dość odludnym miejscu, młodzież radząca sobie sama itp. itd. Nic nowego pod słońcami Tatooine. Nie można powiedzieć, że nic tu się nie dzieje. Dzieje i to sporo. Pięciu łowców, Pasel Argente, zamach... Wszystko to co tygryski lubią najbardziej, tylko... Tylko, że to nie tajemnice Jedi.

Po dwudziestu latach, w czasie Wojen Klonów powracamy do Talesana. Tym razem wymyślił niezawodny łamacz kodów i postanowił w pierwszej kolejności sprzedać go Jedi. Przynajmniej nie był idealistycznym wojownikiem o wolność i demokrację. Z misją "handlową" wyruszają oczywiście Obi-Wan z Anakinem (ciekawe kiedy oni mieli czas na wszelkie te misje, które się im przypisuje), Siri Tachi (której padawanem był Ferus Olin, znany z innych opowieści) i Padmé Amidala, jako negocjatorka z ramienia Senatu i w dodatku ochotniczka. Tu występuje jeden z ciekawszych momentów opowieści. Anakin nie rozumiał żony, ale ją kochał i jej potrzebował (ciekawe do czego), i nie chciał, aby coś jej się stało. Ci faceci... A dalej już jest to samo co zwykle. Jedi, walka, szpiedzy i bitwa kosmiczna. Cóż, znowu pojawia się cień Pasela i nie wszystko kończy się happy endem... Ale czy to ważne...?

Cóż, czekałem na "Jedi walk", a otrzymałem broszurkę propagandową dla mało wymagającego żołnierza klona... A mogło być tak pięknie... Ale skoro George nie podołał to czegóż możemy wymagać od autorki dla młodszego czytelnika?

Artykuły na oficjalnej: 1 i 2


Lorienjo [15.06.2005] SW Secrets of the Jedi - Jude Watson - Scholastic - marzec 2005 r.

- 204 strony,
- twarda okładka z obwolutą,
- format A5,
- ISBN: 0439536677,
- cena 12,95 USD.


Czekamy na Twoje opinie o Opiniach Droida na forum Holonet.pl w tym topicu.
Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016