strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Opinie Droida - SW Revenge of the Sith: Official Episode III Souvenir Movie Guide nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


Opinie Droida by Lorienjo

powiększ
Oprócz przewodnika "po Vaderze", nowy wydawca Insidera zaoferował także pamiątkowy program-przewodnik o filmie "Zemsta Sithów". Wydany podobnie, czyli format A4, 96 kolorowych, bogato ilustrowanych stron, miękka okładka, papier kredowy, jednym słowem wszystko co jest ci potrzebne... Jeśli nie znasz filmu... Ale czy to istotne? To ostatni tego typu przewodnik, ostatni film, ostatni raz na ekranie zobaczyliśmy charakterystycznie pochyłe napisy... "Star Wars. Episode III. War! The Republic is crumbling..." Wojny Klonów... Wojny, które przyniosły straty Jedi, zarówno wśród ich szeregów, ale głównie w opinii publicznej. Za to kanclerz Palpatine tylko zyskał na władzy i kontroli nad Senatem oraz Republiką. Zaś w mroku czai się Darth... Tak rozpoczyna się ostatni akt upadku starego porządku. A za wszystko to odpowiada...

George Lucas. W maju (jak zwykle) roku 19... No, tam którymś, urodził się przyszły najlepiej zapowiadający się reżyser Holywood, który ostatecznie został producentem i właścicielem jednej z największych "fabryk" filmowych. A imię jego George Walton Lucas. Życiorys Makera prawdopodobnie znajdziecie wszędzie, ale tu i teraz najciekawszą wydała mi się lista firm które założył, gdyż bez nich nie byłoby naszej galaktyki. Lucasfilm w 1971 roku, od którego wszystko się zaczęło. A dalej ILM (1975), Skywalker Ranch (1980), Lucas Arts (1982), THX (1983), Skywalker Sound (1987), Big Rock Ranch (2002), Lucasfilm Animation Singapour (2004) i ostatnie przedsięwzięcie w opuszczonej bazie wojskowej Letterman Digital Arts Center (2005). Możemy się założyć, że to nie koniec...

Rick McCallum. Prawa ręka, lewa ręka i wszystko to co potrzebne Makerowi do czynienia cudów, czyli wykonywania rzeczy nie wykonywalnych. Rick pracuje z Lucasem od 1990 roku i "Kronik młodego Indiany Jonesa" poprzez edycję specjalną SW i całą nową trylogię. A jest to praca wielce zajmująca i intensywna... Cóż, dla Ricka wszystko zawsze było "great", więc chyba jest zadowolony. Chyba, że nie ma na to czasu...

John Williams. Krąg się zamknął po dwudziestu ośmiu latach. Po raz kolejny kompozytor zasiadł za partyturą SW... Tym razem po raz ostatni. Przepełnia mnie smutek... I prawidłowo, gdyż smutek i współczucie dla człowieka jest tematem przewodnim muzyki epizodu III a nie mrok, jak co niektórzy myśleli. Historia opowiedziana jest tragiczna, ale i z pewnymi pozytywnymi elementami znanymi nam sprzed lat, które dziś powracają, aby zespolić sagę w jedno, aby krąg się zamknął. Z pewnego punktu widzenia minęło dwadzieścia osiem lat, z innego dziewiętnaście, jeszcze z innego ze sto pięćdziesiąt, ale to ciągle ta sama muzyka, która wzrusza, która porusza... I tylko metody zapisu się zmieniły, ale czy to aż tak ważne?

Characters. Po sprawcach, czas na postacie dramatu.

Anakin Skywalker. Oj, naiwny, naiwny, naiwny, kiejby omamiony Wybraniec. Ale co się odwlecze, to nie uciecze. Patrz EVI.

Padme Amidala. Padme, z domu Naberrie z ojca Ruwee i matki Jobal na własnej skórze przekonała się, że piekło wybrukowane jest dobrymi intencjami, a od dobra do zła wcale nie jest taka długa droga.

Senator Palpatine - Imperator. To bardzo, ale to bardzo cierpliwy polityk, który był w stanie przełamać ośmioletnią granicę rządów kanclerza.

Obi-Wan Kenobi. Pierwszy Jedi od tysiąca lat, który zabił Sitha. I co z tego? Idź lepiej do domu (czyt: ustronna, ciepła, piaszczysta planeta) i przemyśl swe życie.

Mace Windu. Ten największy na świecie Jedi, momentami mądrzejszy nawet od Yody, rzucił o jeden raz za dużo wyzwanie Anakinowi... "Po której jesteś stronie?" A powinien mu...

Hrabia Dooku. To ten co zabił Sifo-Dyasa, twórcę armii klonów.

R2-D2 i C-3PO. "We're doomed!" Bo R2 nie powiedział, choć wiedział, a Maker zapomniał ukarać 3PO przynajmniej urwaniem kończyny.

Klony. Zamówione przez Sifo-Dyasa, zbudowane z Janga przez Dooku dla Sithów, albo ich potrzeb.

Yoda. Jest.

Generał von zGrywus. Kolejna biedna, złamana istota, którą używano jak...

Rycerze Jedi. 25 tysięcy obiegów i 10 tysięcy Jedi odeszło w niepamięć.

Tarfful i Chewbacca. Za uwolnienie z pazurów Trandoshan przez komandosów Republiki Tarfful mógł stanąć tylko po jednej stronie. A Chewie? A przyplątał się.

Bail Organa i Mon Mothma. Bail otwarcie popierał Imperatora... Cóż polityk. A Mothma? Ostatnio mam z nią tylko jedno skojarzenie: Kto jest ojcem twych dzieci Mon?

Historia. Długie i wyczerpujące streszczenie wszelkich wątków epizodu III.

Behind the Scenes. Czas na palaczy z Titanica... Wywiady i artykuły o tych, których nie widać, choć oni tam są i to na ich plecach świat sunie naprzód sterowny przez Makera i jego pretorianów.

Gavin Bocquet. Konstruktor obcych światów, ten od czarnej roboty, czyli budowania. Oczywiście z krwi i kości... No może z drewna, metalu i innych substancji, ale z pewnością nie jest to CG (grafika komputerowa). Jego zespół zbudował 67 scen do epizodu trzeciego.

Trisha Biggar ubrała galaktykę i jest wszędzie. Tym razem może kostiumów było mniej, z uwagi na mniejszą "rolę" aktorów drugoplanowych, ale wyzwanie połączenia EIII z EIV do najłatwiejszych nie należało. Zasada była jedna, im potężniejsza postać, tym ma większą garderobę. Tak, zgadliście, wygrał Imperator. Zresztą i nie tylko dlatego, on umiał poruszać się w tych cudach. Co robi klasyczne, angielskie wykształcenie teatralne...? Z drugiej strony, zauważyliście ilu Anglików grało u Lucasa? Tu także dowiecie się jak uzyskać efekt "wody" z materiału i jak bardzo jest pracochłonny (patrz: pogrzeb).

David Tattersall, czyli zdjęcia. Gdy ma się do dyspozycji cztery kamery HDC-F950, czyli wszystkie dostępne na Ziemi, to można czynić cuda. I choć światło nadal odgrywa ogromną rolę w planowaniu ujęć i ich filmowaniu, to jego pomiar światłomierzem odchodzi do lamusa. Dzisiaj wszystko i to natychmiast widać na ekranach monitorów. Co znaczy postęp... Ale dzięki niemu w ciągu 60 dni kręcono od 50 do 100 scen dziennie. Zróbcie to starymi metodami...

Ty Teiger. "Dla pana Wookieego poproszę ATRAPĘ blastera." Nie wszystko da się stworzyć w komputerach. Czasem potrzeba uzyskać interakcję pomiędzy aktorem a przedmiotem, a wtedy bez rekwizytu ani rusz. Po raz pierwszy od ANH zrobiono coś dla Wookieego. Niestety, technika filmowa HD wymogła większą dokładność wykonywania replik, także tych drugoplanowych. Przed cyfrowym okiem nic nie umknie... A czy wiecie, czym różni się lekki lightsaber, od ciężkiego czy gumowego?

Nick Gillard, czyli jak komu przywalić, aby go nie bolało, a wyglądało okropnie, znaczy kaskaderka, tu przeważnie szermierka. Jedno zapamiętałem, Obi-Wan nie popełnia błędów.

Rob Coleman. Czas na CG. O ile w EI ujęcia animowane zajmowały 60 minut, a w EII 70 minut, to w EIII półtorej godziny jest filmem animowanym. Toż to cały film Pixara... Czy my mówimy o tym samym filmie? EIII, ROTS, film, ponoć fabularny, Georga Lucasa? Ponoć... W sumie jest to 1250 ujęć, w których nawet aktorzy są animowani i to z taką perfekcją, że sami twierdzą, że to oni są właśnie na ekranie... Czy ja jestem jeszcze prawdziwy...? No tak, ale i tu zanotowano postęp. Już nie skanuje się aktorów. Wykorzystuje się wiele ujęć i triangulację. Geodeci będą mieli zajęcie. Ale za to w dziedzinie protokolarnej pojawiły się cudowne Betty... I'm lovin' it! I jeszcze jedno... zGrywus kaszle bo... Bo jest jedynie beta prototypem Vadera i ma mało doskonały układ "sterowania" oddychaniem. To takie proste...

John Knoll. Mistrz od efektów specjalnych. Jeden z niewielu, którzy zaliczyli pełny krąg. Jego dział modelarski na potrzeby EIII wykonał 2200 efektów. A pamiętacie ile ich było w ANH?

Roger Guyett. Nowa twarz od kreowania wizji obcych środowisk. To jego projekty przemieniły się w Kashyyyk, Naboo, Tatooine, Felucię, Mustafar (kto znalazł Etnę?). Ale to jeszcze nie koniec. Uwieńczeniem pracy była kreacja Vadera de novo.

Ben Burtt. Kolejny weteran, ten od efektów dźwiękowych. Do EIII stworzono 860 nowych dźwięków i dodano je do biblioteki zawierające kilka tysięcy próbek. Zasadą pracy dźwiękowca jest naturalność. Jak w każdą kreację odbiorca musi uwierzyć. Ale to nie wszystko. Czy zauważyliście w Jedi Interceptorze dźwięki Tie?

Roger Barton. Czas na montaż. Wbrew pozorom tym razem Maker dał niezłą swobodę swym sługom. Może nie miał czasu? Za to czas mieli montażyści, ale i możliwości, aby w dniu kręcenia udostępniać zmontowane sceny. Nowa technika ma kilka plusów.

Pojazdy. Czas przybliżyć widzom cuda i cudeńka pojawiające się na ekranie. Dość oszczędnie, ale wystarczająco pokazano i opisano: ARC 170, Jedi Interceptor, V-wing, AT-RT, AT-AP (kto wie co to?), Clone Tank - Jaggernaut, Grievous Wheel Bike (prędkość maksymalna 330 km/h), "Niewidzialna Ręka", Droid Tri-fighter, Republic Attack Cruiser - Venator, Wookiee Catamaran.

Stworzenia, czyli te co skaczą i fruwają, z białka, stali i krzemu. Galactic Chopper, czyli DD-13, najlepszy za pieniądze chirurg od protez. Mustafarianie w swych kombinezonach chłodzących, dosiadający Lava Flee (tak, to pchła), mogących skakać tu i tam ponad rzekami lawy. A dalej: Utai, Varactyl, Utapaun, Wookiee, Crab Droid, Buzz Droid, Poilis Massan i Magnaguards. Wreszcie nie oddzielono droidów od pozostałych istot inteligentnych.

Światy. Coruscant, Kashyyyk, Utapau w sektorze Tarabba z Pau City, Mustafar ("remote planet" sic!), Mygeeto, Felucia, Polis Massa w Zewnętrznych Rubieżach.

The Star Wars Saga. Sześć filmów i sześć notek o tym kto, co i kiedy.

Pozostała jeszcze tylko lista płac, czyli "za udział wzięli" na cztery strony i już możemy zbierać się do wyjścia po raz ostatni wzdłuż ekranu z napisem "The End". Oj...


Lorienjo
[02.10.2005] SW Revenge of the Sith: Official Episode III Souvenir Movie Guide - Daniel Wallace, Ron Magid - IDG Entertainment - lipiec 2005 r.

Czekamy na Twoje opinie o Opiniach Droida na forum Holonet.pl w tym topicu.
Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016