strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Opinie Droida - SW Jedi Quest: Path to Truth nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


Opinie Droida by Lorienjo

4 lata po TPM, 28 lat przed ANH

powiększ
"... dobra bajka dla naiwnych. Ale ich już nie ma...

Rzadko się zdarza, aby jakakolwiek historia SW zaistniała w więcej niż jednym medium. Tym razem opowieść Jude Watson została zaadoptowana na potrzeby komiksu "Jedi Quest" przez Ryder Wyndham i niestety spaprana okropnym, w optyce droidziej, rysunkiem Pop Mhana. Być może dlatego niewiele o niej wiemy. Być może i dobrze...

Ale, ale... Powiecie, że tak nie można. Wszak Anakin przechodzi swą najważniejszą próbę na Ilum, ma zbudować lightsaber... No fakt, ma. Ma także 13 lat i walczy z jaszczurkami, tylko... Tylko co z tego? To zaledwie prolog opowieści. A dalej?

Rada przy czynnym udziale Palpatina wysyła na misję Obi-Wana wraz z Anakinem przeciwko piratowi i handlarzowi niewolnikami Kraynowi, z którym Ani w latach młodości zetknął się na Tatooine i... I mówiąc oględnie miał do niego żal... A dalej jest to czego oczekuje się od opowieści SW. Walki w kosmosie i na lądzie, wartka akcja, różne światy, różne rasy itd. Więc skąd ten sceptycyzm?

A stąd, że mimo iż jest to historia dla młodszego czytelnika, że połowa trzyma standard niewyszukanej rozrywki SW, to druga połowa jest tak naiwna, że do niczego się nie nadaje. A zaczęło się od Nar Shadaa, która w wykonaniu Jude przypomina mi ś.p. zakłady włókiennicze Marchlewskiego w Łodzi. Miasteczko w mieście... Z opisu wynikałoby, że Nar Shadaa to jedna wielka fabryka przetwarzająca przyprawę z Kessel, a na wszystkim łapę trzyma Krayn. I nawet obecność Siri Tachi, byłej padawanki Adi Galii, a dziś Zory, zaufanej Krayta, nie balansuje rozczarowania. Pod tym względem komiks jest lepszy, gdyż nie zgłębia tego tematu do granic absurdu...

Ale jak zwykle to nie koniec. Jest jeszcze rewolucja na miarę parowozu dziejów, którą wywołał Ani przy pomocy... Jest pierwsza żywa ofiara miecza młodego Skywalkera... Wydoroślał...? Taaa... A dajmy sobie spokój. Okazuje się, że aby dokonać rewolty wystarczy tylko chcieć... I mieć pióro oraz zamówienie od Lucasiów na podorędziu.

Cóż. Przeczytać można, choć wystarczy komiks, o ile obrazki nie wywołają u was alergii. Historię trzeba znać, aby powiązać różne wątki twórczości Jude. No i pierwszy lightsaber Anakina, to już klasyka. Jakikolwiek opis opowieści pominąłem specjalnie (wyrzuciłem wszystkie notatki do kosza), gdyż istotny nie jest, ani dla fanów, ani dla uniwersum SW, ani dla Ani... Kto chce, to znajdzie go sobie na Oficjalnej. I nawet pojawiające się od czasu do czasu błyskotliwe kwestie, dające odnośnik do ukochanego uniwersum, nie skłonią mnie, aby polecić wam tę lekturę.

Artykuły na starwars.com: 1 i 2.

Lorienjo
[19.07.2005]
SW Jedi Quest: Path to Truth - Jude Watson - Scholastic Inc.

Wydanie I:
- wrzesień 2001 r.,
- ISBN: 0439242045,
- twarda okładka,
- 176 stron.
Czekamy na Twoje opinie o Opiniach Droida na forum Holonet.pl w tym topicu.
Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016