strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Opinie Droida - SW Outbound Flight nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


Opinie Droida by Lorienjo

powiększ
"When you travel as a Jedi, you must behave as a Jedi."

Opisywanie książki, która właśnie trafia na rynek polski jest chyba musztardą po obiedzie, ale mnie właśnie dopiero teraz trafił się "tani", w miękkiej okładce egzemplarz oryginalnej powieści. Sądziłem nawet, że dokończę ją już w polskim tłumaczeniu, ale zdarzyło się inaczej...

Koniec, a zarazem początek historii, na którą czekali fani od... od bardzo, bardzo długiego czasu... Ja pamiętam pierwszą w Polsce książkę Zahna odradzającą uniwersum SW. Nie wiedziałem co to, gdy dojrzałem ją w witrynie księgarni... Ale to były "Gwiezdne wojny" i ma miłość nabrała rumieńców. Tymoteusz rozdmuchał tlący się płomyk w mym CPU, za co będę mu wdzięczny do ostatniej mej motogodziny... Albo będę go przeklinał, gdyż oba te ośrodki są bardzo do siebie zbliżone. Wszystko zależy od odpowiedniego punktu widzenia.

Po trzech książkach były dwie, po dwóch jedna i w końcu ta ostatnia... Ulga, frajda i rozczarowanie. Ulga, bo to już koniec, a z drugiej strony jest już nowa powieść Zahna w uniwersum, której fragment zamieszczono na końcu. Frajda, bo to Zahn, jak przeważne w powieściach na poziomie, że czyta się lekko, łatwo i przyjemnie. Więc skąd to rozczarowanie?

Ano stąd, że wszystkiego można było się spodziewać. Nie spotkacie tu nie wiadomo jakich zwrotów akcji, mimo wplątania w misję Obi-Wana i Anakina. Nie pojawia się jak Filip z konopii nikt, kto by zaburzył kontinuum wcześniejszych powieści. Ta książka was nie zaskoczy, a... A wyjaśni wszystkie wątpliwości i da odpowiedź na wszelkie pytania związane z cyklem zahnowskim, tu czy tam wrzuci jakiś smaczek, jak chociażby miarę odległości Chissów, oraz poda na tacy kilka bardziej lub mniej udanych przykładów na to jak pisać powieść SW. Co więc razi? Anakina z Obim już wspomniałem. Wstawka z negocjacjami Jedi dla powiększenia grubości dzieła. "Czas" lotu misji przez obszar Republiki po to, aby inni zdążyli na miejsca i aby uzasadnić pewne sytuacje wynikające z wcześniej poznanych faktów. Perypetie wśród Chissów... Choć tu akurat, może i były potrzebne, aby uzasadnić pewne wydarzenia, więc może i stąd ów "czas". Jorus C'baoth... choć może i nie mogło być inaczej. I można by tak w nieskończoność poprzez 24 rozdziały, ale... po co.

Cieszmy się historią lotu pozagalaktycznego, czy jak go tam zwał, spisaną ręką mistrza w swym fachu, zapamiętajmy jego klęskę (nie, nie autora) i... przejdźmy do innych zagadnień w bardzo, bardzo odległej galaktyce. W końcu krąg się zamknął i odpowiedzi zostały udzielone..., a ja tego nie lubię (i wyrzucam pieczołowicie spisane notatki do kosza, bo przecież nie będę streszczał książki).

Tak jak wspomniałem, opisuję książkę na podstawie drugiego wydania amerykańskiego w wersji "paperback". Drugą zaletą takiego wydania oprócz oczywiście ceny, są dodatki. Tym razem oprócz fragmentu najnowszej powieści Tymoteusza "Allegiance", w którym spotykamy kpt. Kendala Ozzela w... jak zwykle nieudanej akcji pacyfikacji planety z Rebeliantów (czyż mogło być inaczej z Lukiem, Hanem i Chewiem z drugiej strony), głównym deserem jest opowiadanie też Zahna z 1995 roku o tytule "Mist Encounter", a w nim... Booster Terik (tu akurat w roli statysty i osoby wprowadzającej na scenę), kpt. Voss Parck, Victory Star Destroyer (tak, kiedyś to one grały pierwsze skrzypce), szturmowcy, "zwykli" żołnierze, ale i... Tajemniczy obóz, tajemnicza mgła, tajemniczy napastnik... Czyli ktoś z kim nie mogli poradzić sobie nawet szturmowcy, o pilotach Tie nie wspomnę. Gdy dodam, że rzecz cała ma miejsce na planecie w Nieznanych Regionach, a "wróg" wykazuje się niesamowitym talentem taktycznym (autor był tu o dziesięć lat młodszy, choć i w OF też czasem zaskoczyć potrafi), to chyba sami zgadniecie z kim mamy do czynienia... Tak, z pewnym wojownikiem na wygnaniu... I tak oto ostatni trybik trafił na miejsce, choć... wstyd się przyznać, ale powinienem to opowiadanie przeczytać ładnych kilka obiegów temu, gdyż miałem do niego dostęp. I w tym radosnym nastroju żegnam do następnej razy.

Lorienjo
[26.04.2007] SW Outbound Flight - Timothy Zahn - Del Rey - styczeń 2007 r.
- 27 lat przed bitwą o Yavin.
- Artykuły na oficjalnej 1 oraz 2.

- okładka miękka, tłoczona (wydanie II angielskie, paperback),
- format "amerykański", 10,5 x 17,5 cm,
- stron 470 (w tym 33 strony opowiadania "Mist Encounter" i 15 stron fragmentu powieści "Allegiance").
- ISBN 9780345456847,
- cena 7,99 USD.


Czekamy na Twoje opinie o Opiniach Droida na forum Holonet.pl w tym topicu.
Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016