strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Opinie Droida - SW The NEW Essential Guide to Alien Species nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


Opinie Droida by Lorienjo

powiększ
"In this galaxy, when you've seen one, don't assume you've seen them all."

Kolejny NOWY przewodnik po świecie Star Wars przed nami. A jak nowy, to wszystko musi być nowe. I "dziedzina" obejmująca tym razem wszystkie filmy, a także Clone Wars i EU po Nową Erę Jedi, a nawet więcej. I autorki tekstu, przez co mamy zupełnie nowe spojrzenie na nasz ukochany świat, ale oczywiście w przyjętych standardach. I autorów zupełnie nowych, kolorowych ilustracji... Aż prosi się, aby te nie opublikowane zostały także gdzieś zaprezentowane. Już na samym początku Gunganin karmiący "malutką" fambę daje potężną dawkę adrenaliny tak, że nie można się od książki oderwać, aż do ostatniej strony. A tam... To już koniec?

No może i nie, gdyż ze słowników został jeszcze jeden do odnowienia, ten o księżycach i planetach, o czym przekonuje nasz spis wydawnictw Del Reya, tych encyklopedycznych i około EU. Ale czy będzie? Póki co nie słyszałem o żadnych pracach nad nowym przewodnikiem. Ale przecież mamy trzydziestolecie za pasem, więc... Kto wie?

Kryteriami do umieszczenia gatunku w książce były: pojawienie się chociaż raz w filmie (wiadomo "biblia"), ważność dla uniwersum, czyli kluczowe postacie, ale także znajdziecie tu wpisy członków społeczności, które "aż proszą się o dalsze badania i rozwijanie". Jednym słowem... nie wszystko się zmieściło, jak zwykle.

Każdy gatunek został dokładnie sklasyfikowany według aktualnej wiedzy (czyt: na koniec NEJ, choć los wielu z nich po wojnie z Yuuzhanami nie został jeszcze określony). Zasadniczo gatunki podzielono na inteligentne, nieinteligentne i zdarza się pół-inteligentne. A tak, nie tylko istoty myślące, ale i zwierzęta są tutaj. Lecz czy wyobrażacie sobie, że mogłoby być inaczej? Może... Gdyby zrobić dwa słowniki, jeden z życiem inteligentnym, a drugi ze zwierzętami to kto wie, ile dałoby się zmieścić? Ale to gdybanie. Dodatkowo podano z jakiej planety pochodzi dany gatunek, jeśli jest znana. Czasem jest to kilka planet, gdy nie da się jednoznacznie określić pochodzenia lub gdy gatunek wędrował po galaktyce. A dalej to już tylko średni wzrost, czy też rozmiar, wymowa nazwy gatunku (sic!, jest i słowniczek użytych symboli, więc od dziś każdy z nas będzie wiedział, jak to się czyta), oraz to co sprawiło mi największą radość, zasadnicze miejsce w uniwersum, gdzie pojawił się ów gatunek lub odegrał ważną rolę (tu film, książka, komiks). I chyba to było najważniejsze. Gdy czyta się inne przewodniki, to czasem trafia się na zupełnie nieznany nam "obiekt" i zaczynamy dochodzić: a co to, a skąd to, gdzie tego szukać? Pomysł zamieszczenia źródła "pochodzenia" jest bardzo dobry. A gdy już sklasyfikowaliśmy nasz gatunek, czas na wczytanie się w tekst opisujący jego losy. Pomocnym okazuje się tu słowniczek użytych terminów specjalistycznych zamieszczony przed częścią encyklopedyczną. Jak widzicie autorki dobrze wykonały swe dzieło. Dodam jeszcze, a właściwie powtórnie zwrócę uwagę na ilustracje. Każdy gatunek został na nowo zilustrowany. I nie spodziewajcie się, że jak pokazano człowieka to będzie to po raz kolejny Luke Skywalker. Nie, nie znajdziecie tu głównych bohaterów. I to też jest plusem, bo czasem mamy okazję zobaczyć osobnika płci w ogóle nie opisanej w EU. Trzeba mieć wyobraźnię...

Pora na spis. W nawiasach podaję ciekawsze fakty dotyczące danej postaci, głównie źródło pochodzenia jeżeli nie będzie to któryś z epizodów filmowych, bo filmy znamy na pamięć. Ale czy na pewno? Galerię gatunków otwiera...

Acklay, a dalej mamy: aiwha, Amani (lub Amanaman), Anzat, Aqualish, Arcona, Balosar (death sticks), bantha, Barabel (Dark Force Rising), Besalisk, Bith, Bothan, Camasi (I, Jedi), Cerean (zabójcza kobieta), Chandra-Fan, Chagrian, Chevin, Chiss (Heir to the Empire, a winien temu T.Zahn), Clawdite, Devaronian (lub Devish), dewback, dianoga, Dresselian, Dug, Duros i Neimodian (jakby nie było kuzyni), Elom i Elomin (sąsiedzi, Elomini, pochodzący prawdopodobnie od Zabraków pojawili się w Heir to the Empire), eopie, Ewok, Falleen (Shadows of the Empire), Fosh (Traitor i Vergere oczywiście, choć planety pochodzenia nadal nie znamy), Gamorrean, Gand, Geonosian, Givin, Gotal, Gran, gundark, Gungan, H'nemthe (ponoć z ANH...), Human (czyli człowiek z nieznanej planety, choć wierzy się, że to była Coruscant), Hutt, Iktochi, Ishi Tib, Ithorian, Jawa, Kaleesh (SW Visionaries, a nie zGrywus, którego znamy już tylko jako cyborga), Kaminoan, Kel Dor, Killik (The Joiner King, robal, zwykły robal, paskudny na dodatek, ale pochodzący z Alderaanu), Kitonak, Klatooinian, Koorivar (obecnie z Kooriva, ale planeta pochodzenia nie jest znana), kowakian monkey-lizard (co do inteligencji tego osobnika zdania są podzielone), Kubaz, Mon Calamari (śliczna baletnica), Mustafarian (obie rasy), mynock (szkodnik z nieznanej planety, choć przypisuje się mu Ord Mynock), Nautolan, Nelvanian (Clone Wars vol. 2, a to niespodzianka), nerf (z Alderaanu, jakby ktoś jeszcze nie wiedział), nexu (wysoki i długi), Nikto, Noghri (Heir to the Empire, kolejny twór Tymoteusza), Ortolan, Pa'lowick (znana powszechnie piosenkarka z dworu Jabby), Polis Massan (pochodzenie, jak i gatunek to niezła zagadka), Quarren, rancor (rozpowszechniony po galaktyce w wielu formach, ale pochodzi prawdopodobnie z Dathomiry lub Ottethan), reek (z Ylesii), Rodian, Ryn (Hero's Trial, z nieznanego świata), sarlacc (być może z Tatooine), Shistavanen, Ssi-ruu (Truce at Bakura), Sullustan, Talz, tauntaun, Thisspiasian (np. mistrz Rancisis), Togruta (piękne kobiety), Toydarian, Trandoshan, Tusken Raider (czyli Sand Person), Twi'lek (znowu te piękne kobiety), Ugnaught (z planety Gentes), Utapaun (czyli Utai i Pau'an), varactyl, wampa, Weequay, Whiphid, Wookiee, Xexto i Quermian (kuzyni mimo woli), Yarkora (czyli znany Yakface z nieznanej planety), Yevetha (Shield of Lies), Yuuzhan Vong (Vector Prime i rysunek planety Yuuzhan'tar), Zabrak.

To jednak nie wszystko. Jest jeszcze mniejszy przewodnik z gatunkami mniej znanymi, czy też raczej, o których nie znamy zbyt wielu faktów, aby poświęcać im dwustronnicowy wpis... Chociaż czasami miałem wrażenie, że po prostu objętość książki określiła, gdzie ów wpis się znalazł. Szkoda tylko, że nie do każdego gatunku stworzono ilustrację, więc znowu będziemy się zastanawiać kto to, czy co to...

Aleena, Anx, Askajian (znana tancerka z dworu Jabby, ta "duża"), Baragwin, colo claw fish, dactillion, Drall (Ambush at Corellia), falumpaset (to mniejsze od famby), fambaa, Florn Lamproid, Gen'Dai (Republic #51), Gossam, kaadu, kouhun, krayt dragon, Lannik, massiff, Midi-chlorian (zaliczone do gatunków inteligentnych?!), mustafar lava flee, Muun, Nagai (Marvel #91), Nosaurian, Ongree, opee sea killer, orray, Pacithhip (EIV SE), Rakata (gra KOTOR), ronto (EIV SE), sando aqua monster, Sarkan (EIV SE), Selonian (Ambush at Corellia), shaak, Shawda Ubb (EVI SE, "znany" muzyk u Jabby), Shi'ido (Galaxy of Fear), Skakoan, Skrilling, space slug, swamp slug i nos monster, Tin-Tin Dwarf (ANH Radio Drama), Troig, Umbaran, Vratix (The Bacta War), Vulptereen, Vurk, womp rat, Yoda's species (większość danych nieznana), Yuzzum (EVI SE, nowy, znany śpiewak u Jabby), Zeltron (Marvel #70).

Sporo tego. Ale mimo, że jeszcze czeka nas chronologia galaktyki i bibliografia, to ciągle czuję niedosyt. Ile pominięto i w imię jakiej racji? A może przydałby się chociaż indeks znanych już gatunków galaktyki? A może... Cóż, pozostają inne wydawnictwa, zwłaszcza te około RPG. Tym niemniej nowy przewodnik to dobra pozycja i warta każdego wydanego na niego kredyta, obojętnie jakiego koloru.
Lorienjo
[01.01.2007] SW The NEW Essential Guide to Alien Species - Margaret Lewis, Helen Keier, Chris Trevas, William O'Connor - Del Rey - październik 2006 r.
Artykuły na oficjalnej 1 oraz 2

- format prawie A4,
- miękka okładka,
- 240 stron,
- kolorowe ilustracje,
- bardzo dobry papier,
- ISBN: 034547760X,
- cena - 25,95 USD.
Czekamy na Twoje opinie o Opiniach Droida na forum Holonet.pl w tym topicu.
Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016