strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Opinie Droida - Star Wars: Last of The Jedi #10: Reckoning nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


Opinie Droida by Lorienjo

powiększ
"Why didn't you tell me?"

Nastał dzień sądu, dzień rozliczenia, dzień zakończenia serii. Wszystkie wątki muszą zostać zamknięte. Część bohaterów odejdzie w cień, bo Imperium jest na ich tropie, część zginie, bo Imperium jest na ich tropie, a część dokończy dzieła, mimo że Imperium jest na ich tropie. A jak Imperium to i Vader, któremu też nie wszystko wychodziło, a zwłaszcza nie powiódł się plan wymazania Padme z pamięci. Lecz formuła nie zaginęła i jest teraz w rękach rebeliantów...

A Ferus? Sprawca całego tego zamieszania? On to z holokronem w kieszeni też musi podjąć decyzję: światło, czy ciemność, spokój sumienia, czy potęga, bo... Bo seria się kończy... O dziwo Palpatine odszedł gdzieś w cień i nie gra tu znaczącej roli.

No właśnie. Przez dziewięć poprzednich tomów menażeria bohaterów autorki, przeważnie płaskich jak kartki książki, rozrosła się do takich rozmiarów, że w tomie ostatnim nie stało już miejsca na to, aby wszyscy zaistnieli chociażby w jednym rozdziale, o bogatym uniwersum innych postaci bardzo, bardzo odległej nawet nie wspominając. A gdzie fabuła?

Mimo braku miejsca, w pierwszej połowie tomiku fabuła nie klei się. Jakieś dziwne wątki, wyskakujące deus ex machina, jakieś dziwne, niepotrzebne perypetie. A to tylko 150 stron luźnym drukiem, które muszą doprowadzić do pierwszego w historii spotkania niezadowolonych z powstania Imperium i zapoczątkowania zorganizowanego oporu. Fakt, gdy już dochodzi do spotkania wątki splatają się dosyć zgrabnie, ale to dopiero na końcu. A jak do tego doszło?

Już na dobry początek grupa związana z Dexterem, spacyfikowana na Coruscant, schodzi jeszcze głębiej w podziemia planety. Reszta, wyposażona w statki od Flame, zbiera po galaktyce przywódców planet i wiezie ich do tajnej bazy na asteroidzie, oczywiście nie bez "potrzebnych" perypetii. Zaś Clive z Astri w końcu docierają do informacji, kim tak naprawdę jest Flame i to co wydawało się wielce prawdopodobne staje się faktem. W siatce jest szpieg...

I to jest najciekawsze. Ale znowu nie Flame, a to, że Vader z Palpatinem zawsze mają plany rezerwowe w odwodzie. I szkoda, że ten pomysł pojawia się dopiero na końcu, przez co staje się zbyt trudny do zaakceptowania. W ogóle cała książka jest pełna elementów, które zjawiają się z potrzeby chwili. Szkoda, że autorka nie rozplanowała sobie tego wszystkiego wcześniej i nie wprowadziła elementów układanki w tomach poprzednich. No cóż... To mogła być powieść, a nie seria. To mógł być inny autor. Może wtedy...?

No i to zakończenie. Fakt, są tu elementy mocne. Pozostawienie zdrajcy na "bezludnym" księżycu, uśpieni szpiedzy, pierwszy test broni dla przyszłej "Gwiazdy Śmierci", ale są i słabe, jak ponowny pojedynek Vadera z Ferusem, którego efekt mógł być tylko jeden, rozwiązanie sprawy Trevera, aby nie musiał powrócić, czy los samego, ostatniego z Jedi, Ferusa Olina... Nie, nie powiem, co się z nim stało, bo jęknięcie zdegustowani. Cóż... Jude ma pomysły: słabe, kiepskie, takie sobie i czasem jakiś ciekawy. I taka była ta seria. Fan wybierze z tego to co zjadliwe, a resztę odrzuci, bo po trzydziestu latach Star Wars jest już spokojnie z czego wybierać i nie trzeba brać wszystkiego za dobrą monetę. Zwłaszcza, że Rebelia jednak jeszcze nie powstała, więc cała seria z punktu widzenia EU jest jak najbardziej marginalna. A tak na koniec, mam nadzieję, że ostatni Jedi już nie powróci...

"Darth Vader is Anakin Skywalker!"

[droid]
[06.07.2008]


Star Wars: Last of The Jedi #10: Reckoning - Jude Watson - Scholastic Inc - czerwiec 2008 r.
- około roku po EIII,

- wydanie I,
- miękka okładka,
- 152 strony,
- format prawie A5,
- cena 5,99 USD,
- ISBN 978-0439681438,

Czekamy na Twoje opinie o Opiniach Droida na forum Holonet.pl w tym topicu.
Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016