strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Opinie Droida - Star Wars Insider #87 nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


Opinie Droida by Lorienjo

powiększ
Nowy redaktor naczelny Frank Parisi, nowy Insider? I tak, i nie. Z jednej strony otrzymujemy "solidny kawał dobrze wykonanej roboty" na poziomie nas już nie zaskakującym (dziś jest lepiej niż najgorzej bywało), z drugiej EIII nie jest tematem dominującym (choć obecność jego jest znaczna), z trzeciej... Z trzeciej początek pracy nowego redaktora zbiegł się z premierą najnowszego opowiadania Karen Traviss o komandosach, a więc... Jest dobrze.A dalej o ile Comlink nie jest specjalnie odkrywczy, o tyle bardzo obfity Skywalking nadrabia zaległości w wymianie informacji na linii Lucasiowo - fani. Każdy znajdzie tu coś dla siebie i ze świata SW bezpośrednio, jak i pośrednio, jest w czym wybierać. A ja wybrałem chociażby informacje o nominacji do Oscara za charakteryzację do EIII i związany z tym artykuł. To po raz pierwszy i choć samej nagrody jako takiej nie lubię, o tyle pracę ludzką potrafię docenić. "Szefowa" ekipy Nikki Gooley zwraca uwagę, że w czasach High-Definition przed charakteryzacją stają nowe wyzwania. Jakość obrazu wykaże każdy feler, czy fuszerkę w pracy, stąd i większa presja. Jak "przerobić" aktora, aby wyglądał naturalnie? I nie tylko chodzi tu tylko o Anakina, czy Padme, ale dla szefa od "obcych" Dava Eisleya także o nieludzi, choć i Tarkin wyszedł spod jego ręki. Najciekawsze jest jednak to, że praca rzemieślników wygrała ze specami od grafik komputerowych i ich wizja okazała się lepsza. Komputery nie są remedium na wszystko...

powiększ
George Lucas ma nową "fabrykę". Letterman Digital Arts Center w Presidio (San Francisco) jest obecnie siedzibą ILM, LucasArts i Lucasfilmu. Co ja mówię fabrykę, toż to raj, ogród Edenu... Nawet ze stołówki widać Naboo... Każdy by chciał w takim miejscu pracować. Kwiaty, trawniki, strumienie, fontanny, ale i muzeum kinematografii. I co z tego, że sieć komputerowa zespołu jest największa na świecie? Techniczny terror musiał zejść pod ziemię przed urodą natury. Samochody też... Chciałbym choć raz spojrzeć "przez płot" na to cudo.

powiększ
A na koniec spotkanie z Joe Corroneyem. Chcesz być rysownikiem? Nie wiesz co czynisz. Poza bardzo dobrym wykształceniem jest tylko praca, praca i praca... A efekt? A chociażby wspaniały obraz "The Great Remorse of Vader"... Warto było.

Wybrałem tylko trzy artykuły spośród morza informacji działu Skywalking. Jeszcze nigdy tak wiele tu się nie wydarzyło.Jedi Library. Dziś nie o Jedi. A może...? Skoro "hokus-pokus" i magia są im codziennością, to i artystom filmowym z San Francisco także nie są obce. George Lucas Books wydało książkę "Cinema by the Bay" Sheerly Avni, która opisuje historię kinematografii właśnie z rejonu Zatoki, a więc i Maker na jej stronach zagościł. Ale nie tylko. Filmowcy z San Francisco zawsze odcinali się od spuścizny Los Angeles poprzez swe niezależne spojrzenie na to jak należy filmy kręcić. W książce znajdziecie opis najważniejszych miejsc, reżyserów i filmografii tego rejonu. Z ciekawostek związanych z naszą galaktyką dodam, że THX 1138 to... numer telefonu kolegi Lucasa. Na koniec przypomnienie jakie pierwsze wydania książek spod znaku SW pojawią się w USA do końca roku. Co nowego? "The Last of the Jedi #6" w grudniu.powiększ
Drawn by the Horse. "Yeah, that's what you said when Biggs and Tank left." A dziś, po prawie trzydziestu latach Tank powrócił. Rob Williams i Brandon Badeaoux przedstawiają nam kolejne przygody "zaginionego" przyjaciela Luka z Tatooine. I to w jakim miejscu i czasie? Chciałem napisać stylu, ale z tym się wstrzymam, gdy przeczytam pierwsze odcinki nowej serii "Rebellion" Dark Horsa, która zastąpiła "Empire". Pięć odcinków "My Brother, My Enemy" pokaże nam kolejne spotkanie Luka z Tankiem. I póki co najciekawiej wygląda zapowiedź strony technicznej komiksu. Plansze w stylu filmowym? Duże, na dwie strony? Zobaczymy. A dodatkowo przypomniano, że w grudniu 2005 roku Tokyopop wydało w Japonii zbiór komiksów pod tytułem "Star Wars Manga". Sześć czarno-białych opowieści "infinities" plus kilka kolorowych plansz japońskich twórców w japońskim stylu. Czy zostanie wydany w USA? A to tego jeszcze nie wiadomo.Techical Readout. Dziś "archeolodzy" badają kulisy Rozkazu 66 poza Coruscant. Plo Koon, Ki-Adi-Mundi, Aayla Secura..., Stass Allie... I nic ciekawego, w przeciwieństwie do... (patrz dalej). No może to, że kokpit Delty 7 Plo Koona do złudzenia "przypomina" ten z ETA-2 (ale to chyba przypadek, czyż nie?), na Saleucami uważny obserwator z pewnością zauważył AT-AP (ale w pozycji na plecach), zaś Stass Allie swój ostatni lot motyla odbyła na tak dobrze znanym nam speederze Aratech 74-Z (patrz ROTJ, EVI, ostatni z sagi etc.).Casualty Report: Order 66. Dzięki dobrze poinformowanym źródłom udało się nam dotrzeć do raportu, który wykonał Moff Marcellin Wessel na polecenie imperialnego doradcy Sate Pestagea dla Imperatora ("for the Emperor's eyes only). Opisuje on skutki wykonania Rozkazu 66. Z około 10 tysięcy Jedi z życiem uszło mniej niż stu na poziomie ufności 99%. Doskonała skuteczność... Zwłaszcza w obliczu wroga Republiki i demokracji. Fragment z którym się zapoznaliśmy zawiera kilkanaście rekordów związanych z różnymi Jedi, ich dane personalne, krótką historię życia, przydziały w czasie Wojen Klonów, ostatnią formację w której spiskowali i sposób w jaki zostali wykryci oraz unieszkodliwieni. Część z nich, to osoby bardzo dobrze znane, z najwyższych kręgów organizacji przestępczej.

Plo Koon - Cato Neimodia - "zginął w samobójczym ataku na neimodiański "szpital położniczy" (tu: wylęgarnia larw)".
Aayla Secura - Felucia - "zastrzelona w trakcie próba zatrucia źródeł wody pitnej".
Ki-Adi-Mundi - Mygeeto - "unieszkodliwiony w trakcie próby wysadzenia mostu".
Stass Allie - Saleucami - "zlikwidowana w drodze na spotkanie z terrorystami".
Luminara Unduli - Kashyyyk - "wykonano egzekucję za konspirowanie w celu obalenia Republiki".
Barriss Offee - Felucia - "zabita w czasie spiskowania z Securą w trakcie zatruwania źródeł wody pitnej".
Traavis - Gargi - "zlikwidowany w trakcie kradzieży dziecka uciekinierów w celu poddania indoktrynacji Jedi".
Jocasta Nu - Coruscant - "wykonano egzekucję za gromadzenie informacji szkodliwej dla Imperium i jego obywateli".
Cin Dralling - Coruscant - "zabity w walce z agentami Imperium".
Whie Malreaux - Coruscant - "zneutralizowany w trakcie próby kontroli myśli mieszkańców stolicy".
Zett Jukasa - Coruscant - "zastrzelony, gdy zagrażał życiu senatora Baila Organy".
Tsui Choi - Kessel - "rozstrzelany za przemyt przyprawy".
Bultar Swan - Kessel - "zabita przez swoich w czasie walki o supremację Jedi".
Koffi Arana - Kessel - "zarżnięty przez Jedi w czasie walki o władzę".
Roan Shryne - Kashyyyk - "wykonano egzekucję za zakłócanie imperialnego poboru do wojska."

Jak więc widać, Jedi w różnym wieku (biedne dzieci z wypranymi mózgami i okrutni ich panowie) próbowali przejąć władzę nad Republiką i stworzyć państwo Jedi. Na szczęście ich spisek został wykryty, a Wielka Armia Imperium zlikwidowała zagrożenie.Ask the Master. Ciekawe kiedy będzie "Zapytaj Imperatora"? Dziś niewiele ciekawego materiału. Istnieje duża szansa, że Shaak Ti nadal żyje... Nie ma wiarygodnych, potwierdzonych informacji o jej śmierci.New Force Rising. Od pewnego czasu jest wiadome co najlepszy duet "komiksiarzy" w naszym uniwersum planuje po serii "Republic". Jan Duuursema i John Ostrander od 2000 roku z powodzeniem cieszą nas swymi dziełami. O jakości ich pracy mogą chociażby zaświadczyć Aayla Secura i Quinlan Vos... Paradoksalnie obie postacie powstały po to, aby urwać się ze "smyczy" Makera i wypłynąć na otwarte wody twórczości artystycznej. Jak wiadomo George ich wypatrzył i "zneutralizował ucieczkę". Tak więc, aby mieć absolutną pewność swobody i jednocześnie stworzyć coś nowego, o co ich poproszono, rzucili się w nieznane terytorium sto lat po najnowszych dziejach spisywanych obecnie w bardzo, bardzo odległej galaktyce. Wychodzi więc na to, że... Około 140 lat po ANH świat nie jest już taki sam, ale i w pewien sposób znajomy. W pierwszych trzech odcinkach serii poznamy: nowe Imperium, nowych Sithów, nowych Jedi, nowego Skywalkera, nową galaktykę... Wszyscy oni zmierzą się ze swą spuścizną po przodkach w serii "Star Wars Legacy". Już niebawem "drawn by the Force", czyli ręką kobiety...Scouting the Galaxy. Mimo kulinarnych zapędów Steva Sansweeta, szefa tego działu, mimo uroczych potraw japońskich w stylu Star Wars i dlaczego właśnie tak, to najważniejsza dla mnie była maleńka informacja niknąca pomiędzy wierszami... Tak! Yes! Da! Ja!... Prace nad nową "Encyklopedią Star Wars" ruszyły!Setting the Scene. Dziś artykuł o... O tle. Dział ILM zajmujący się tworzeniem "planszy", już nie malowanych a cyfrowych, dzieli się spostrzeżeniami o swej pracy. Kilku ludzi, a mówią dokładnie to samo... Jak informatycy o... dziewczynach. Artykuł taki sobie, w manierze, która akurat mnie nie odpowiada, wyjaśnia to, że gdy potrzeba nakręcić niewiele ujęć (np. przylot na planetę) to cyfrowe tło jest lepsze od efektów CG czy modeli. Zwłaszcza, że dziś to tło może być nawet 3D, gdy kamera się porusza... Wszystko na ten temat. Obrazki są ciekawsze. Utapau, Alderaan, Mustafar, Coruscant...Jabba's Collection. Starałem się, ale nic szczególnie nie przykuło mego wzroku z zaplanowanych nowych cudeniek do zbierania. Ani nowe "transformersy fali 3", ani reedycje vintagowych figurek, ani nowa barka szturmowa Hasbro, ani nowe popiersia postaci z Kantyny, ani Yoda za pięć stówek, ani lightsaber Qui-Gona z nowej serii kolekcjonerskiej, a więc nielimitowanej, ani super popiersie Palpatina w skali 1:6. Nic tu nie zauważyłem...Anchorage Arcade. W najbliższym czasie sporo będzie o "LEGO Star Wars II: The Original Trilogy"... A w niej: znane wszystkim sceny, więcej możliwości budowania, 50 bohaterów, Chewie będzie wyrywał kończyny ze stawów, pojazdy będą miały pełną swobodę poruszania, można wgrać postacie z pierwszej gry... Jar Jar vs. Ewoki...? W następnym numerze nowe wieści.Best of Hyperspace. Cóż jeszcze pozostało do zachwalania na Hyperspace? Blogi! Wszyscy piszą blogi, a nawet znani artyści i pracownicy... Ciekawszą propozycją wydaje się nowa seria komiksowa "Evasive Action: Prey"... A na osłodę dla pozostałych kilka niewykorzystanych koncepcji graficznych... Mnie to chyba już nic nie przekona.Bantha Tracks. Znowu niewiele... Naczelna redaktor zajmuje się dziś pocztą, tą e- i tą tradycyjną. Fakt, niektóre koperty są niesamowicie ozdobione przez fanów.Star Wars Shopa. Okazuje się, że dziś co nieco mnie zainteresowało... Szesnastocalowa figurka Lei za 250 USD, książka "Star Wars Vintage Action Figures" Johna Kellermana za 34,95 USD, damski zegarek z imperialnym logo w stalowej oprawie za jedyne 110 USD... Czasem coś przykuje moją uwagę nawet w szopie.powiększ
"Odds" - opowiadanie Karen Traviss. Oya! Oya! Oya! Powracamy do bohaterów "SW Republic Commando: Triple Zero" w 65 dni później. Fakt, ja powracam, ale trochę cierpliwości... Gdyby Amber się postarał, to mógłby oba opowiadania (to i "Targets") dołączyć do polskiej wersji "000", gdy już ona powstanie. Mógłby... Byłoby to bardzo miłe i bardzo na miejscu.

"Everyone knows that intel's about as reliable as a Weequay quay ball" - sierżant Kal Skirata.

Tematem dzisiejszej opowieści jest prawda, czy też "prawda"... I mimo, że walczymy ramię w ramię ze znanymi nam bohaterami, nie opuszczamy pola walki, to jednak chodzi tu o politykę, o politykę... Tak, tę z najwyższej półki, w końcu ARC Null są najlepszymi wywiadowcami w galaktyce i nic im nie umknie. Wnioski?

A zaczęło się dość "niewinnie" od sabotażu fabryki droidów na Olanet przez Atina i Prudii (Null-5). Wojny z droidami nie wygrywa się na linii frontu, w walce bezpośredniej. Wzrost "uzysku", czyli stosunku zabitych do strat nie na darmo wzrósł w ostatnich miesiącach (obecnie to 460 dni od Geonosis) z 20:1 do 200:1. Szczęście? Doświadczenie? Nie, zmiana w składzie stopu na korpusy droidów, nie zauważona przez Separatystów. Tak to Prudii wspiera swych braci w wojnie, sabotaż, a Atin jest "na nauce". Przy okazji zbiera się także informacje o produkcji, o dostawach... Analiza zasobów gospodarczych jest dziś ważniejsza od samej walki. Holonet "trąbi" o kwadrylionach droidów, które lada dzień zaleją światy Republiki. Potrzeba więcej pieniędzy, więcej wojska, więcej uprawnień dla Kanclerza!

"Machines believe what you tell them. Just like people."

A dane zebrane przez ARC Null mówią wręcz co innego. Separatyści nie mają tylu surowców i fabryk, aby wyprodukować taką ilość droidów. Z pustego nie nalejesz... Poza tym wojska Republiki walczą w "potyczkach", w wielu miejscach, które rozdrabniają siły, angażują je i zajmują czas, zamiast zebrać je i oczyszczać permanentnie sektor za sektorem. Tak żołnierze o tym wiedzą, Jedi także, ale politycy z Palpatinem na czele... O co chodzi w tej wojnie?

Dajmy spokój polityce, będziecie mieli okazję to przeczytajcie. Drugim wątkiem jest tajny plan Kala na "po wojnie", znany już z "000", a potrzebna do tego jest także pani inżynier Ko Sai, która w dziwnych okolicznościach w trakcie bitwy o Kamino ulotniła się i jest uznawana za poległą, lecz...

Jak widzicie, opowiadanie to jest kontynuacją losów komandosów i ARC Null oraz Kala Skiraty. Szkoda, że to tylko opowiadanie. Opowiadanie, które na przykład wyjawia tajną rozmowę Palpatina z Lama Su na temat przedłużenia kontraktu na produkcję klonów i o instalacji klonującej na Coruscant... A to ciągle nie wszystko. Im dalej w las, tym więcej drzew... Do tego stopnia, że skojarzeń z naszego "nowego" wspaniałego świata, Ziemi, nie dało się uniknąć. Mówcie co chcecie, to co pisze Karen jest dla mnie. Oczywiście za wyjątkiem artykułów do Insidera. Następne opowiadanie za cztery miesiące.

Artykuły: 1, 2, 3, 4.

Lorienjo
[23.04.2006]
SW Insider #87 - IDG Entertainment - maj/czerwiec 2006 r. Czekamy na Twoje opinie o Opiniach Droida na forum Holonet.pl w tym topicu.
Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016