strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Opinie Droida - Star Wars Insider #32 nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


Opinie Droida by Lorienjo

powiększ
Minęło dwadzieścia lat od czasu gdy zaczęła się historia... No, ta nasza historia, historia Star Wars. Temu właśnie wiekopomnemu momentowi poświęcony jest ten numer. Niestety, nie jest to gazeta jak ta poświęcona dwudziestoleciu ROTJ. Czasy nie te... Mimo to jak zwykle coś wypatrzyłem dla siebie i dla was.

Jak zostałem pilotem Rebelii i dlaczego wysadzono mnie w powietrze zaraz po pierwszym lunchu? Takie pytanie mogą sobie zadać praktycznie wszyscy, którzy zasiedli za sterami X-winga czy snowspeedera. No może nie wszyscy, ale Wedge jest wyjątkiem od reguły, a Skywalker praktycznie nigdy nie był pilotem tak na 100%. Natomiast pozostałych kariera trwała z reguły jedno popołudnie, dzień, no w "najlepszym" wypadku zginęli przed drugą Gwiazdą śmierci. Nic to! I tak ich pamiętamy i szanujemy ich osiągnięcia. Pamiętamy także tych bezimiennych jak Red 4, którego znamy tylko z legend. Jak kamikaze, pełni werwy i odwagi zasiadali za sterami, aby za chwilę zginąć w płomieniach i ferii wybuchów. Czyż nie byli bohaterami?

Gdyby nie C-3PO Insider tamtych czasów pewnie by "nie istniał", to znaczy nie byłby godny poświęcenia mu dłuższej uwagi. Jak zwykle Anthony jest na miejscu, aby podsycić ogień miłości do SW palący się w naszych sercach (bądź ich odpowiednikach - przypis autora). Ale dzisiaj NIESPODZIANKA! Mam przewrotny plan...

Sławne drzwi z pokoju kontrolnego, te o które rozbija się niedowidzący szturmowiec mają w sobie nie jedną tajemnicę. Oto kolejna z nich. Znacie Moc? Pewnie tak, skoro czytacie te słowa. Na pewno pamiętacie opowieści Jedi o tym, że gdy "zaczerpną" z potęgi Mocy cały świat jakby zwalnia, a oni przyśpieszają... Tak, Moc przenika galaktykę wzdłuż i wszerz. Jest także w owych sławnych drzwiach. A tak... WY białkowcy tego nie widzicie, ale oko droida, tu oczywiście C-3PO odnotowało to. Kiedy Ben Kenobi żegna się z Lukiem i naciska guzik uruchamiający drzwi, słychać w spektrum dla was niedostępnym: "Freeze!" i świat zamiera. Wszyscy nieruchomieją w tym Ben z palcem na guziku. Potem "słychać": "Door!" (czytaj: door - drzwi w basicu) i powoli drzwi ruszają w górę. Gdy już docierają na miejsce "słychać": "Action!" i czas wraca na swoje miejsce, Ben wychodzi, drzwi opadają z hukiem. Nie wierzycie? Jeżeli ktoś może puścić zarejestrowaną scenę poklatkowo, na pewno zauważy iż w ruchu drzwi do góry tak jakby brakuje co drugiej klatki. To tylko Moc mogła napędzić owe drzwi z taką dynamiką. Zresztą... Oto moja propozycja, policzcie co nieco.

Zadanie.
Należy drzwi o masie pięćdziesięciu kilogramów podnieść na wysokość dwóch metrów w czasie pół sekundy (to dobre założenia, wiem co mówię).
1. Jaką siłą należy podziałać na drzwi?
2. Jakiej mocy potrzeba na wykonanie zadanie (nie Mocy)?
3. Jaki prąd zostanie pobrany z reaktora DS?

Proste? Czekam na odpowiedzi. Fakt, nie lubię wszystkiego podawać na tacy, liczę, że odpowiednie założenia określicie sami (to takie zadanie z parametrami, brrrrr...). Ale... No nie będę taki. Przypominam, że na początku i na końcu "doświadczenia" drzwi się nie poruszają. Poza tym załóżmy, że przyśpieszenie na DS wynosi 10 m/s2, a urządzenia "mniej ważne" jak te od drzwi są zasilane z sieci jak u nas w domu. W końcu nie chodzi o precyzję do dziesiątego miejsca po przecinku, a o porównanie poglądowe.

Czekam na rozwiązania, oczywiście z omówieniem jak na maturze. Ci co nie pisali będą mieli wprawkę. Same odpowiedzi nic nie mówią o procesie analizy zadania. Jeśli otrzymam bardzo dobrą odpowiedź to... Nic to! Zobaczymy, czy ktokolwiek podejmie wyzwanie. Ja droid rzucam wam moją metalową dłoń, bo nie noszę rękawic.


Lorienjo SW Insider #32 - zima 1997 roku (czytaj: I kwartał 1997). Czekamy na Twoje opinie o Opiniach Droida na forum Holonet.pl w tym topicu.
Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016