strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Opinie Droida - Fool's Bargain e-book nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


Opinie Droida by Lorienjo

powiększ
I znowu po kilku latach powraca Timothy Zahn. Powraca? A może... Zostawmy to na później. W lutym 2004 roku została wydana następna książka z cyklu SW Zahna "Survivor's Quest", tym razem osadzona 22 lata po ANH. Natomiast jako wstęp Del Ray wydało e-booka Fool's Bargain.

Od ANH minęło 22 lata, od Empire's End 11... Na planecie Kariek, zamieszkanej przez gadopodobne inteligentne istoty ląduje 501 Legion Szturmowy, elitarny oddział Imperium Ręki, zwany kiedyś "Pięścią Vadera". Cóż za historia... Najlepsi z najlepszych, specjalnie dobierani, najlepsi w walce, najinteligentniejsi, potrafiący podejmować samodzielnie decyzje w obliczu nowych sytuacji, elita. To już nie szturmowcy Imperium Palpatina, to "nowi" szturmowcy.

Zahn poszedł w ślady Matthew Stovera i wreszcie napisał opowiadanie takim jakim powinna być krótka opowieść. Bez zadęcia, bez wodolejstwa, bez niepotrzebnych kwiatków napędzających kasę. Zwykła akcja szturmowców polegająca na zdobyciu twierdzy w stolicy planety i pojmaniu Wodza, który 50 lat wcześniej pojawił się z nikąd i z pomocą najemników przejął władzę. Ale co Imperium ma do tego? Czy nie lepiej byłoby zbombardować twierdzę z orbity i nie narażać elitarnych jednostek? Jaki jest sens w ratowaniu plemiennych dzikusów dopiero po 50 latach? Takie pytania zadawał sobie bohater naszej opowieści Twister, szturmowiec, dowódca drużyny. Szturmowiec myśli? A tak, to elita i to nie to Imperium.

I wszystko idzie gładko do momentu spotkania lokalnych partyzantów, którzy w zamian za pomoc w uwolnieniu więźniów politycznych oferują tajne wejście do twierdzy. I co na to Twister? Podejmuje decyzję, zawiera umowę z... No, już nie dzikusami, ale z żołnierzami lokalnego ruchu oporu dowodzonymi przez Su-mila. Dalej to już tylko i aż akcja, ciekawa jak to u Zahna z niespodziewanymi perypetiami, z interesującym zakończeniem. A to dopiero preludium do "Survivor's Quest".

Ale to jeszcze nie wszystko. Jest jeszcze wywiad z autorem. Wszystkie dzieła SW Timothyego Zahna utworzą siedmioksiąg powiązaną postaciami i efektami czynów przez nich podejmowanymi. "Survivor's Quest" jest księgą szóstą i chronologicznie ostatnią w 50 letnim cyklu stworzonym przez Zahna. Ostatnią będzie "Outbond Flight" zaczynający się na kilka lat przed Wojnami Klonów. Będzie to książka o Mistrzu Jorusie C'baothu i jego misji międzygwiezdnej, o spotkaniu z siłami Thrawna i co z tego wynikło. Dopiero ta książka odpowie na wszystkie pytania zadane także w "Survivor's Quest", gdzie Chisowie znaleźli resztki owej wyprawy, ale daleko od miejsca jej zniszczenia. Do wyprawy badawczej zapraszają Luka i Marę Skywalker, którym towarzyszyć będą ambasador Republiki oraz szturmowcy Imperium Ręki dowodzeni przez Chaka Fela, jednego z synów Barona Fela, a wśród nich Twister i Su-mil... To nie Imperium Palpatina, to nawet nie resztki owego Imperium, ale spadek po Wielkim Admirale Thrawnie, który nie uznawał wstrętu Imperatora wobec ras obcych, to "nowe" Imperium.

Poza tym w najbliższym czasie w Insiderze zostanie zaprezentowane dwuodcinkowe opowiadanie o Anakinie i Obi-Wanie z okresu Wojen Klonów, i to na tyle. Chociaż, Zahn nie mówi, że to koniec. Autor nagrodzony Hugo nie zamierza zerwać ze SW, które uznaje za element swojego życia od 1977 i pierwszego spojrzenia na gwiezdny niszczyciel, ani tym bardziej wyprzeć się swojej miłości do SW. Po prostu na razie dalszych planów w bardzo odległej galaktyce nie ma.


Lorienjo
[08.02.2004]

Czekamy na Twoje opinie o Opiniach Droida na forum Holonet.pl w tym topicu.
Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016