strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Opinie Droida - DVD - Droids nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


Opinie Droida by Lorienjo

powiększ
- język angielski,
- napisy angielskie dla niesłyszących,
- dźwięk 2.0 stereo,
- 168 minut,
- cena 15,99 funtów.
- klasyfikacja "U" (uniwersalna, dla wszystkich) - "contains mild fantasy violence and peril." ;)

To pierwsza odsłona w tym formacie filmów animowanych SW z czasów, gdy o Wojnach Klonów jeszcze niewiele wiedziano. Oczywiście są jeszcze "Ewoki". W roku 1985 podjęto próbę przeniesienia uniwersum SW w świat animacji. Cóż, próba się nie powiodła (jeden sezon) po części z uwagi na koszty, po części na sposób realizacji i zawarty materiał. Na płycie zawarto osiem dwudziestominutowych odcinków serii podzielonych na dwie opowieści i reżyserowanych przez różnych artystów. Czemu ich było tak wielu, zwłaszcza, że specjalnie różnic nie widać? Jedno jest pewne. Cztery odcinki tworzą zamknięty rozdział, jedną opowieść o losie droidów. Cóż, nie ma ani słowa o Organie, czy Lei, choć to historia spomiędzy EIII i EIV. Tak więc nie jest to dziś kanon SW, ale urocze opowiastki w starym animowanym stylu dla... Dla młodszego widza i nawiedzonego, fanatycznego fana, który żadnemu SW nie przepuści. O czym są historie?

Piraci i książę.

1. Zaginiony książę. Nowa opowieść, nowy właściciel. C-3PO i R2-D2 "dostali pracę" w kantynie u nowego pana, czterorękiego kucharza (sic!). Cóż, protokolarny i astromechaniczny raczej się na kelnerów nie nadali i w dodatku zadarli z lokalnym szefem kryminalnego podziemia, obleśnym Klebem Zellockiem. Nieudacznicy zostali sprzedani młodzieńcowi Jannowi Tosh razem z innym "androidem". Jann w wujkiem pracowali ciężko w kopalni w poszukiwaniu Nergonu-14, bardzo niestabilnej substancji do imperialnych detonatorów, stąd i potrzebowali droidów. Ale czy takich? Wnet okazuje się, że "android" wcale nim nie jest, a przebraną istotą bez pamięci. Na scenie pojawia się piękna dziewczyna pilot Jessica Meadu oraz tajemniczy obcy poszukujący zaginionego księcia Mon Julpy, który jako jedyny potrafi uratować swoją ojczyznę przed tyranią. Cóż, wiadomo kto będzie księciem... Z ciekawostek występuje kapela Maxa Reebo (może więc to Tatooine?) oraz w użyciu jest Bocce. Normalnym w tych filmach jest, że momentem kulminacyjnym jest bijatyka, sprawę ratuje R2 swoimi cudownymi końcówkami, 3PO jęczy i wszystko kończy się dobrze.

2. Nowy król. Z "odzyskanym" księciem i berłem władzy droidy, Jann i Jessica ruszają na "podbój" Tamuz-an, aby ratować planetę przed uzurpatorem Zatec-Cha. Kolorytu dodają łowca IG-88, który nie zdążył w poprzednim odcinku i piraci. Cóż, wszyscy muszą zostać złapani, co niektórzy rzuceni na pożarcie bestii, zgniatani w "zgniataczu", aby R2 znów ich uratował, a książę został królem. Ciekawostką jest tu pojawienie się B-winga.

3. Piraci z Tarnoongi. To nie koniec kłopotów nowego władcy. Piraci szykują się do podboju bezbronnej planety, która nie ma paliwa dla myśliwców. Nowy kapitan Tamuz-an Jann i pilotka Jessica próbują dostarczyć transport paliwa. Piraci latają Tie, Jann A-wingiem, C-3PO pływa, znowu mamy bestię, tym razem wodną, ale najciekawsi są piraci Kyboreana-Cha, który używa seekera i posiada własny ISD "Demolisher". Lecz nie dane mu zwycięstwo bo R2... I jak zwykle. Pokój zawitał na planetę Mon Julpy, pozostał tylko do podpisania traktat z rywalizującym Lordem Todem...

4. Zemsta Kyboreana. Nie tak łatwo pokonać pirata. Ucieka z więzienia i porywa córkę Toda, która nomen omen bardzo podoba się nowemu królowi, na bagnisty księżyc Bogden (sic!), gdzie posiada bazę. Na ratunek ruszają Jenn i Jessica oraz droidy. Tym razem odwagą wykaże się 3PO i wszystko skończy się jak zwykle. Ciekawostką jest tu fauna i flora księżyca oraz zrujnowana baza. Po nastaniu pokoju Jesica postanawia zająć się biznesem, Jann ma wstąpić oczywiście do akademii, a droidy poszukają sobie nowego właściciela.

Skarb ukrytej planety.

1. Ogon komety Roon. Droidy mają nowego pana Mungo Baobaba, handlowca z Floty Handlowej Baobabów. Tym razem ośrodkiem opowieści stają się kamienie szlachetne Roon mogące pomieścić niewyobrażalne ilości informacji, a więc jednocześnie są bardzo drogie, najdroższe w galaktyce. Mungo postanowił odnaleźć tajemnicze źródło tych kryształów system Roon, znajdujący się w tajemniczej mgławicy zwanej Opończą Sithów (sic!). Z drugiej strony kamieniami zainteresowane jest Imperium w postaci admirała Screeda, który zawiera porozumienie z lokalnym gubernatorem Koongiem. Już wiadomo kto jest zły. Bez schwytania naszych bohaterów, zadymy z użycie Nergonu-14 i ucieczki nie mogło się obejść. Ciekawostką są szturmowcy strzelający nie z blasterów, ale jakiś pałek...

2. Igrzyska na Roon. Bez zestrzelenia i poznania ślicznej Auren Yumm oraz jej ojca się nie obyło. Teraz dopiero dowiadujemy się o podziale sił na Roon. Większość kontroluje pirat gubernator Koong. Ostatnią ostoją pokoju i nadziei jest prowincja Umboo (sic!). O losie Roon mają zadecydować zawody sportowe, kto wygra ten rządzi. Ciekawy sposób. I mamy wyścig na czymś w rodzaju tautaunów, trzy okrążenia na torze, wszelkie chwyty dozwolone i tylko sztafeta odróżnia wyścig od innego nam znanego, gdzie zwycięzca z ostatniej pozycji przesuwa się na pierwszą i wygrywa. Oczywiście bez bestii i innych ciekawych potworów, czy też istot się nie obyło, w końcu to aż dwadzieścia minut filmu. A droidy? Oczywiście, bez nich by się nie udało, a 3PO całkiem nieźle ujeżdżał rumaka.

3. Poprzez morze Roon. Wszystko tu jest Roon... Po zwycięstwie czas na naprawę statku i pomyśleniu o przyszłości. Mungo z Auren udaje się na poszukiwanie pustelnika, który może coś wiedzieć o kryształach. Pustelnikiem okazuje się dawno zaginiony wujek Baobab, który 60 lat wcześniej próbował dokonać tego co Mungo, lecz mu się nie udało i utknął na Roon, ale... Ale posiada "trochę" kryształów, pewną wiedzę i tajemniczą piramidkę, której 3PO nie potrafi odczytać. To wszystko wujek oddaje Mungo i umiera... Hmm. Lecz ludzie Koonga nie śpią. Nasi bohaterowie trafiają do niewoli na galerę skąd dzięki R2 uciekają, a przy okazji poświęcają fortunę, aby ratować przyjaciół. Ciekawostką jest tu Z-95 i miotacz nasion, kiełkujących bardzo szybko i obezwładniających przeciwnika.

4. Zamarznięta cytadela. Ale to jeszcze nie koniec... Koong zaraża dolinę Umboo środkiem niszczącym wegetację i powodującym powolną śmierć ludzi... Zaraził i siebie, więc jego ludzie zmuszają ojca Auren grożąc córce, aby uleczył Koonga. Na ratunek porwanym rusza Mungo i droidy. Imperium postanawia wycofać się z systemu mając dość nieudacznika Koonga, który nie potrafi dostarczyć kryształów. Rozwiązaniem całego tego galimatiasu jest lustro, a w dodatku urządzenie, które zmniejsza R2 do rozmiarów zabawki, dzięki czemu... Tak, już wiecie. Znajdują się kryształy, lecz... Fakt, historia kończy się szczęśliwie, Mungo wraca na swą planetę ojczystą, aby powiadomić ojca o swych dokonaniach, lecz zamierza powrócić do Auren. A droidy? Zostają na Roon pomagać w odbudowie...

To nie wszystkie odcinki droidów jakie nakręcono. Ponoć ma być kolejna płyta (brakuje sześciu odcinków). Cóż... Filmiki, jak filmiki, takie sobie... Trochę jak Scooby, ale lepsza animacja. W czasach gdy poznawałem "Załogę G" byłyby dla mnie fenomenem, a dziś... Hobbystyczną ciekawostką. Może po części takie wrażenie powoduje brak muzyki Williamsa? Faktem jest jednak, że Anthony Daniels robi swoje i droidy są tymi droidami. No może zwariowany R2 ze wszelkimi końcówkami to raczej poziom EIII. Jeżeli animowane Wojny Klonów są uznawane za przerysowane, to "Droidy" mieszczą się gdzieś w pobliżu, ale o półkę niżej, no i było to ładnych parę lat temu. Kupić? Raczej najpierw obejrzeć, a potem podejmować decyzję.

Lorienjo
[02.12.2004]
Droids - DVD - double feature - Lucasfilm - wersja UK, region 2 - maj 2005 r. Czekamy na Twoje opinie o Opiniach Droida na forum Holonet.pl w tym topicu.
Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016