strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Opinie Droida - E-book: Boba Fett: A Practical Man nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


Opinie Droida by Lorienjo

powiększ
"The third edge is the Mandalorian." - Nom Anor

Jak mógłbym żałować wydanych tych kilku dolców na dzieło mej ulubionej pisarki Karen Traviss? W dodatku na dzieło z Bobą Fettem? Nie ma takiej możliwości mimo, że jest to e-book. Nie lubię tej formy moich ulubionych książek, a to przez problemy z czytaniem (nie mam odpowiedniego sprzętu, a chciałbym taki jak ze Star Treka), a to przez problemy z licencją (ta powszechna paranoja "copyrightu" utrudnia życie czytelnikowi), a to przez... To jeszcze nie czas na powszechne e-booki.

Przeczytałem, jednym tchem i... I to dobra książka. Opisuje ona rolę Mandalorian w inwazji Yuuzhan Vongów na bardzo, bardzo odległą galaktykę. A wszystko przez Noma Anora... Czyż mogło być inaczej? Ten szpieg przygotowywał pole do inwazji swych ziomków przez osiemnaście lat. Przygotowywał, słał raporty, podkopywał, słał raporty, przekupywał, słał raporty... Nic więc dziwnego, że na rok przed inwazją wziął na tapetę Mandalorian z ich przywódcą Bobą Fettem. Mandalore... Nie wychowany w tradycji, bez rodziny, jedyna sierota wśród narodu, nie znający języka... A mimo to przywódca klanów i to w dodatku nie najmłodszy już i szwankujący. Dobrze, że kontakt z Taum We utrzymywał, miał pieniądze, bo w końcu i tak jest najlepszym łowcą w galaktyce.

W historii tej poznajemy także innych wojowników z Mandalore. Poznajemy ich kulturę i zwyczaje (efekt karkołomnej pracy Karen), język i pracę... Tak, walka to dla nich źródło dochodu, gdyż trzeba utrzymać... Można ich kupić? Można. Ale czy na 100%? A kto ich tam wie. Z zapisków Noma Anora w porównaniu z wydarzeniami wypływa dość niespodziewany... Nie, raczej spodziewany efekt zderzenia kultury Mando z wielką flotą inwazyjną Yuuzhan Vongów. Mandalorianie byli pierwszymi mieszkańcami galaktyki, którzy zobaczyli flotę światostatków i Yuuzhan Vongów osobiście. Ale chyba nie w takiej roli jakiej się spodziewacie.

Tak, z chronologiczną wręcz dokładnością, śledzimy zbliżanie się nieuniknionego. Rok, tygodnie, dni... I w końcu... Dni, tygodnie, miesiące... Nie, dalej pisać nie ma po co. To trzeba przeczytać. Ci co znają historię NEJ z pewnością będą zaskoczeni początkiem, ale im bliżej końca całość wpasowuje się w to co już poznaliśmy, łącznie z epizodem, z ostatniej książki NEJ.

I jeszcze kilka ciekawostek. Stolicą Manadalore jest Keldabe. Wśród Mandalorian nie ma sierot. Obie płcie są traktowane tak samo, co widać i w języku. Trzynastoletnie dzieci stają się wojownikami, całkowicie samodzielnymi. Dziewczynki w wieku szesnastu lat mogą zostać żonami. Poznajemy trochę różnorodnego sprzętu od myśliwców po zbroję i wyposażenie. Na Mandalore żyje 4 miliony istot. Dla Boby nie ma powrotu na Concord Dawn...

Lubię twórczość Karen. Na zakończenie dwa fragmenty z nowej serii "Legacy of the Force", rozpoczynającej się w 10 lat po zakończeniu wojny z Yuuzhanami. Jeden to z drugiego tomu "Bloodlines" oczywiście Karen, a drugi z pierwszego tomu "Betrayal" drugiego mistrza SW Aarona Allstona. Jeden o nowej wizji Luka, ale drugi znowu o Bobie w pracy. Zgadnijcie czyje to dzieło?

- Why do you still do this, Fett?
- Because people still ask me.

This is it! A dopełnieniem zapowiedzi są dwa wywiady właśnie z powyższymi twórcami. Co nasz czeka? W listopadzie 2004 roku na Ranchu Skywalkera zebrali się ludzie odpowiedzialni za nową serię. Autorzy: Aaron Allston, Karen Traviss i kolejny mistrz Troy Denning, oraz ludzie ze strony Makera, w tym Shelly Shapiro i Sue Rostoni. Jeden dzień bardzo intensywnej pracy i historia galaktyki została precyzyjnie określona na następne lata. Wystarczy tylko opisać zaplanowane wydarzenia...

Wybłagany przez Karen Boba jest już po siedemdziesiątce i coraz częściej musi odwiedzać lekarza. Ale Karen go tak kocha, że Lucasiowie ustąpili. W ogóle świeże spojrzenie Karen na uniwersum SW wniosło wiele nowego. Ta dziennikarka z zawodu, nie wiedziała wiele o SW przed swym pierwszym projektem. Jej pierwsze odkrycia, w oparciu właśnie o narzędzia dziennikarskie to, to, że Jedi wcale tacy dobrzy nie byli, a u Vadera pojawia się dobro... A dziś? Karen miesza w kotle SW, aż nadążyć za nią ciężko.

Wróćmy jednak do książek. Nowa Republika rozpada się ponownie, tym razem od środka. Źle się dzieje w państwie koreliańskim... Być może przyjdzie także czas, aby spotkać Ailyn, córkę Boby, nie widzianą od pięćdziesięciu lat. O ile jeszcze żyje...? Ben Skywalker jest już trzynastolatkiem, czyli wśród Mandalorian zostałby wojownikiem, a tu... Najbardziej zranić może tylko rodzina. Klany Skywalker i Solo po przeciwnych stronach barykady? Powróci dawna "znajoma" Luka... A wszystko i tak dąży do postaci Jacena Solo. I tu trafił mnie spojler, ale go nie powtórzę. Zbyt ciężki jest gatunkowo, aby psuć zabawę z czytania książek nowej serii. Jednym słowem przyszłość SW w literaturze zapowiada się interesująco.

Lorienjo
[20.08.2006]
SW Boba Fett: A Practical Man - Karen Traviss - Del Rey - sierpień 2006 r.
- 24-25 lat po Yavinie
Czekamy na Twoje opinie o Opiniach Droida na forum Holonet.pl w tym topicu.
Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016