strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Opinie Nomi - Panel to Panel #2 nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


powiększ
Każda rocznica, zwłaszcza okrągła, jest okazją do podsumowań. Trzydzieści lat temu do naszego wszechświata wkroczył wszechświat Gwiezdnych Wojen. A skoro nasz od momentu powstania nieustannie się rozszerza, to i tamten nie pozostawał w tyle. Wydawnictwo Dark Horse, publikujące komiksy ze świata Gwiezdnych Wojen od roku 1991 ma w tą ekspansję ogromny wkład. I oto ukazało się dzieło podsumowujące szesnastoletnią pracę scenarzystów i rysowników oraz pięć tysięcy lat historii odległej galaktyki - album Panel to Panel Volume 2: Expanding the Universe.

Otwieramy książkę. Ze strony tytułowej spogląda [na nas] legion postaci znajomych i nieznajomych, filmowych czy też wyłącznie komiksowych. A któż to taki i skąd znam tę miłą gębusię? Nie ma problemu, na jednej z ostatnich stron książki wszyscy, przedstawieni na tym zdjęciu rodzinnym, opisani są z imienia i nazwiska, wraz z tytułem serii komiksowej w której zaistnieli. Przewracamy strony. Album został wygodnie podzielony na rozdziały odpowiadające historii świata Gwiezdnych Wojen, a więc systematycznie i po kolei.


powiększ

1. The Old, Old Republic. Kolekcja rysunków obejmująca cztery tysiące lat. Na początku byli Naga Sadow, Nomi Sunrider i bracia Qel-Droma, i te postaci oglądamy na obrazach pochodzących przede wszystkim z okładek komiksów Tales of the Jedi (m.in. Dave Dorman, Hugh Fleming). Następnie przychodzi czas Wojen Mandaloriańskich. Mandalorianie są teraz na fali, zaludniają nowo powstające produkcje, opisywana jest historia, kultura, język, więc tutaj nie mogło ich zabraknąć. A zaczęło się od jednego spojrzenia istoty w zbroi ... Obok wojowników Zayne Carrick i jego wesoła kompania, bohaterowie obecnie ukazującej się serii Knights of the Old Republic (Travis Charest, Dustin Weaver, Brian Ching). 2964 lata później przychodzi czas Dartha Bane'a w serii Jedi vs. Sith.

powiększ

2. Countdown to Empire to czasy filmowych epizodów I - III. W tym rozdziale zaprezentowano głównie rysunki z serii Republic (do numeru 45 tytułowaną po prostu Star Wars). Autorzy komiksów mieli wówczas "szlaban" na opowiadanie historii pierwszoplanowych, filmowych postaci więc powołali do życia mnóstwo nowych, z którymi mogli zrobić co tylko chcieli. Dzięki temu na świat przyszli Quinlan Vos i Aayla Secura, którzy wypełniali komiksowe plansze w latach 2000 - 2005, i wypełniają także znaczną część rozdziału. Oprócz nich, duet Anakin i Obi-Wan, i oczywiście klony. Wojny Klonów bez klonów... Uwagę zwracają genialne okładki Jona Fostera, mroczne i takie... niekomiksowe. I Jan Duursema w swojej najlepszej formie.

powiększ

3. The Dark Times. Epoka wcześniej nieopisana w żadnych źródłach. Teraz, po Zemście Sithów, nie będzie to już biała plama w podręcznikach historii. Autorzy serii Dark Times (rysunki Douglas Wheatley) wkraczają na dziewiczy teren i pozwalają zerknąć na kilka ujęć. A dziewiętnaście lat pomiędzy Epizodami III i IV to także czas... (fanfary) Boby Fetta. Bardzo malownicza postać, świetnie wychodzi na rysunkach, występuje w albumie w różnych ujęciach różnych autorów. Śmiertelnie poważnie i z humorem. Czy Boba wie jaki jest fotogeniczny? I co on na to?4. The Rebellion. Nic dodać, nic ująć. Luke, Księżniczka i Przemytnik. Wielka Trójka. W asyście Biggsa Darklightera i Eskadry Łotrów. I Janka Sunbera na dokładkę. Rozdział jest przeglądem grafik z komiksów ukazujących się w seriach X-Wing: Rogue Squadron, Dark Empire, Shadows of the Empire, Crimson Empire i Empire. Jak widać Imperium rządzi niepodzielnie.

powiększ

5. Return of the Sith. Całkiem nowy pomysł, próba oderwania się od nieśmiertelnych starych bohaterów i przeskoczenia w przyszłość. Seria Legacy rozpoczyna się 137 lat po Yavinie. Przez niektórych uwielbiana (w USA absolutny komiksowy bestseller), przez innych potępiana, ale rysunki miłe dla oka. Popis twórczości pani Duursemy w ekspresyjnych, dynamicznych scenach. Jest tu nawet rozkładówka z zaprezentowanymi wszystkimi postaciami dramatu - dobrzy na lewo, źli na prawo, niezdecydowani do środka.6. Wild Space to historie niekanoniczne, humorystyczne. Na początku rozdziału prezentuje się Vader ucharakteryzowany na samuraja. Dalej Tag i Bink, Vader w pojedynku z Maulem, Indiana Jones i redaktor Dave Land w konfrontacji i Yodą. Takie historyjki ukazywały się w świętej pamięci Star Wars Tales. A także co by było gdyby Luke zginął na Hoth, Gwiazda Śmierci nie wybuchła czyli Infinities. Świetna zabawa.

To prawie koniec. Jeszcze tylko mapa galaktyki, żeby zaplanować wakacyjne podróże, spis autorów rysunków i chronologia komiksów na osłodę.

Wspaniała książka. Można po prostu pooglądać sobie przepiękne rysunki, zwracając uwagę na różnorodność stylów, kolorystykę, kompozycję. Kilka z nich to prawdziwe arcydzieła, większość jest świetna. Uczta dla oka. Każdy z rysunków opatrzony jest krótkim komentarzem Randy'ego Stradleya streszczającym obrazkowe opowieści i oczywiście odnośnikiem do komiksu, z którego pochodzi. Większość z zawartych w książce rysunków nie jest dla fana komiksów żadną nowością (poza jednym!), ale każdy z nich przywodzi na myśl przeczytaną kiedyś opowieść i związane z tym emocje. Przychodzi ochota na wygrzebanie stojących gdzieś od lat na półce i być może trochę już zapomnianych komiksów, i odświeżenie pamięci. I odczuć. Przez te wszystkie lata przewinęło się przez komiksy wydawnictwa Dark Horse tyle postaci, wydarzeń, opowieści, że naprawdę trudno wszystko zawrzeć na około 160 stronach. Co wybrać, co odrzucić? Efekt... książka, do której można wracać, aby na chwilę przejść do tego drugiego, sąsiedniego wszechświata.

Nomi
20.06.2007

Artykuł: preview
Star Wars: Panel to Panel Volume 2: Expanding the Universe - Dark Horse Books, maj 2007 r.
- 192 strony,
- okładka miękka,
- format 10" x 12" [jednym słowem... więcej niż A4],
- gruby, kredowy papier,
- ISBN: 978-1-59307-793-8,
- cena 19,95 USD.


Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016