strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Opinie Nomi - Death Star nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


okładka
"That's no moon. It's a space station."

Duet autorów, mających już wcześniej do czynienia z wszechświatem "Gwiezdnych wojen", pokusił się o napisanie od nowa historii pewnego powszechnie znanego projektu konstrukcyjnego i stworzenie od podstaw losów zupełnie nieznanych osób, które zostały w ów projekt wplątane. Istot, które los, przypadek, przeznaczenie, czy też Moc zesłały na pokład powstającej właśnie stacji bojowej, nazywanej pieszczotliwie "Gwiazdą Śmierci".

Oto oni.

Atour Riten. Bibliotekarz i archiwista. Ma nudną, monotonną robotę, którą kocha i niechęć do jakichkolwiek władz. Przegląda i porządkuje dane. W morzu informacji można, jeżeli się potrafi, odnaleźć takie naprawdę interesujące, cenne, pożyteczne, do wykorzystania przy okazji. Wiedza to prawdziwa potęga.

Celot Ratua Dil. Przemytnik, który znalazł się w niewłaściwym miejscu, w niewłaściwym czasie. Kombinator, drobny oszust, który potrafi załatwić wszystko. Oczywiście tak naprawdę...

Kornell "Uli" Divini. Oficer marynarki, lekarz. Całe dorosłe życie spędził na polach bitew. Odsyłany od placówki do placówki, ma dosyć rannych, wojny, śmierci. Chce porządnej, spokojnej, prywatnej praktyki. I wolności.

Memah Roothes. Właścicielka kantyny, barmanka, Twi'lekianka. Atrakcyjna jak wszystkie Twi'lekianki.

Nova Stihl. Sierżant. Mistrz sztuk walki. Twardy facet z koszmarami sennymi i dość specyficznym problemem medycznym. W wolnych chwilach, jak wszyscy sierżanci wszystkich armii, czytuje traktaty filozoficzne.

Rodo. Wykidajło. Duży, silny, lojalny. Kolejny mistrz sztuk walki.

Teela Kaarz. Architekt o niewłaściwych poglądach politycznych, przez które wpakowała się w kłopoty. Uważała, że pewien dodatkowy szyb wentylacyjny w projekcie był zupełnie niepotrzebny, ale oczywiście nikt jej nie posłuchał. Kto by tam słuchał rad skazańca...

Tenn Graneet. Strzelec. Perfekcjonista. Dostał do ręki największą zabawkę jaka została wyprodukowana i... No cóż, należy uważać na swoje życzenia, bo niektóre się spełniają.

Villian Dance. Pilot Tie. Jak każdy pilot młody i przystojny. I oczywiście zdolny. Prawdziwy as lotnictwa.

A Gwiazda?
okładka
Projekt, który powstał na Geonosis potrzebował wielu lat, aby przedostać się przez szczeble biurokracji nowo powstałego Imperium. Nie był dopracowany. Należało poprawić i uzupełnić plany, zanim wydano decyzję o rozpoczęciu budowy. Najpierw stworzony został prototyp. Wezwano do tego celu najlepszych dostępnych naukowców. Doktor Ohran Keldor, Umak Leth, Qwi Xux, to tylko kilka nazwisk związanych z tym projektem. Właściwa stacja została zbudowana na orbicie planety Despayre, w systemie Horuz, w sektorze Atrivis, w Zewnętrznych Rubieżach. Przy konstrukcji pracowali Wookiee i skazańcy - Despayre to więzienna planeta - wśród których byli specjaliści z różnych dziedzin.

Pracujący na pokładzie powstającej konstrukcji bibliotekarz ma pewne hobby: zapisuje co ciekawsze informacje w prywatnych plikach, do późniejszego wykorzystania. Tak na wszelki wypadek. Odnajduje pełne plany Gwiazdy Śmierci, kopiuje, kopię ukrywa w archiwach bazy wojskowej na planecie o swojsko brzmiącej nazwie Danuta. Stamtąd plany wykradają rebelianccy agenci, a ich droga to kolejno Darkknel, Toprawa i "Tantive IV". Reszta historii jest znana przez niemal każdego mieszkańca naszej małej planety.

Książka jest opowieścią o losach ludzi splatających się z losami stacji bojowej. Opowieścią o przypadku i szczegółach, w których tkwi diabeł, i które mogą zrujnować najbardziej precyzyjne plany.

Są tu opisy techniczne, opisy powstawania konstrukcji i związanych z tym problemów, zagadnienia z zakresu medycyny, walki w przestrzeni i starcia bardziej bezpośrednie, są sabotaże i śledztwa, są osoby chcące ułożyć sobie życie, osoby marzące o rządach nad galaktyką, jest kilka romansów i kilka smutnych zakończeń.

Jak na przeciętną powieść ze świata "Gwiezdnych wojen" za dużo tu science, za mało fiction, co może niektórym przeszkadzać. Mnie nie przeszkadzało. Lubię science-fiction. Najciekawsza jest cześć pierwsza, opowiadająca o budowie "Gwiazdy Śmierci". Nowe fakty, nowi i starzy bohaterowie w nowych sytuacjach. W części drugiej, gdy pojawiają się wydarzenia z pewnego powszechnie znanego filmu powieść troszkę nuży. Może nie należało dosłownie przepisywać filmowych scen, tylko pokazać je na marginesie, mimochodem, zza węgła?

I czy naprawdę tak łatwo jest w jednej chwili odrzucić przysięgi, zmienić postawy, lojalności? Decyzje podejmowane przez niektórych bohaterów wydają się w zbyt łatwe, powierzchowne. Sumienie porządnie wstrząsa tylko jednym z bohaterów. Co prawda mamy do czynienia z ludźmi, którzy byli świadkami śmierci światów... Przejmujący widok umierającej planety może zdecydowanie wpłynąć na światopogląd. I czy naprawdę uczciwy obywatel, który nie chce służyć ewidentnie złemu systemowi, nie ma innego wyboru niż... A podobno galaktyka jest ogromna i wielowymiarowa? A tu znowu czarne i białe. Innych kolorów brak.

Szkoda, że naprawdę dobre wrażenie, jakie ta książka na mnie wywarła, zostało popsute przez tendencyjną końcówkę. Wszyscy dobrzy ludzie idą do... Ech. I tylko nieśmiałe epitafium na zakończenie.

"... the Death Star was a monster, no question about that. It was conceived by monsters and controlled by them. But not everyone on board was a monster."

Nomi
17.12.2007 r.

Artykuły: 1, 2
Star Wars: Death Star - Michael Reaves i Steve Perry - Del Rey Books - październik 2007 r.
- okładka twarda z obwolutą,
- 384 strony,
- wymiary 23 x 16 x 3.81 cm,
- ISBN 0345477421,
- cena 25,95 $.


Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016