strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Komiksy > Recenzje > Republic #71 nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


Dreadnaughts of Rendili, część trzecia

30 miesiąc Wojen Klonów

Wielki Kanclerz Palpatine: "Not at all. Just remember, Anakin - I will always be your true friend."

Kryzys na Rendili ma się ku końcowi. Właściwie zakończeniem walk jest pierwszych kilka stron, na których bohaterscy Jedi wraz kapitanami Janem Dodonna i Jace'em Dallinem powstrzymują zbuntowanych oficerów. Zdradziecka akcja przejścia na stronę konfederacji spaliła na panewce i pozostaje już tylko posprzątać bałagan. Obserwujemy przy tym efektowną kosmiczną bitwę i młodego Anakina Skywalkera szalejącego w swym gwiezdnym myśliwcu, któremu nadał pieszczotliwą nazwę "Angel". Postępowanie Anakina zdumiewająco przypominają akcję jego syna nad pierwszą Gwiazdą śmierci.

Esencją komiksu są wydarzenia, które rozgrywają się na Coruscant. Nim jednak tam trafiamy, jesteśmy świadkami ekscytującego pierwszego pojawienia się na komiksowych łamach, generała Grievousa. Jego jednostronicowa obecność i drobny konflikt z Asajj Ventress potrafią rozgrzać, a to dopiero wstęp do właściwej akcji..

Quinlan Vos i Rada Jedi. Renegat zostaje doprowadzony przed o blicze rady Jedi. Quinlan streszcza zebranym swe postępki od czasu, gdy został wysłany na tajną misję inwigilacji środowiska Hrabiego Dooku. Cała scena w świątyni jest bardzo naiwna, a Jedi zdają się zatracać swą legendarną mądrość. Nie potrafią ocenić czy uczynki Vosa należy potępić czy też przejść nad nimi do porządku dziennego, nie wiedzą czy zaufać informacjom, które przynosi czy też uznać je za próbę wprowadzenia zakonu w kolejną pułapkę. Wychodzi na to, że łyknęli skruchę tego, którego spora część uważa za zdrajcę. Quinlan Vos co prawda robił miny niczym zbity pies, co spuszcza uszy po sobie, ale bez żartów. A w jaką grę prowadzi ów użytkownik Mocy (w tej chwili, to z niego ani Jedi, ani Sith)? Zamykająca komiks scena pozostawia to pytanie nadal otwartym.

Obi-Wan Kenobi. Praktycznie statystuje podczas spowiedzi Quinlana Vosa. Jego strata, bowiem niemal za rogiem, to dopiero jest rozwałka.

Anakin Skywalker i Asajj Ventress. Esencja tego zeszytu! Wkurzona wojowniczka ciemnej strony nie może odnaleźć na Coruscant, Obi-Wana Kenobi. W zamian rozegra rewanżowy pojedynek z Anakinem. Oboje dobrze pamiętają swe pierwsze starcie sprzed wielu miesięcy (walka z kreskówki Wojny Klonów), lecz aktualnie ich poziom umiejętności jeszcze bardziej się podniósł. Ventress odkrywa tajemnicę związku młodego Jedi z panią senator z Naboo i rozgrywa tę kartę, by złamać swego przeciwnika. Walka jest przecudna. Obie postaci dają z siebie wszystko, a finał może nie zaskakujący, ale za to mocno "darksajdowy". Brawa dla autorów komiksu. Tak na marginesie dodam, że w trakcie walki zobaczycie okoliczności, w jakich Ani załapię mało twarzową szramę przy oku.

Palpatine. Dobry wujek i zręczny polityk. Rośnie w siłę, podobnie jak rośnie siła jego protegowanego, rycerza Skywalkera, którym wspaniale manipuluje.

Padme. Odtwarzana w holograficznym zapisie, ale przynajmniej coś mówi i w jakimś stopniu zaznacza swoją obecność, co jest nowinką dla serii Republic. Najwyższa pora, gdyż z chronologii wynika, że pozostało sześć miesięcy do Zemsty Sithów, a żona Anakina za bardzo nie ma okazji by zajść z nim w ciążę.

Rysunki. Jan Duursema. Jej plusy i minusy. Jak zawsze postacie filmowe (Anakin, Obi-Wan itd.) wypadają gorzej od tych typowo komiksowych Asajj Ventress). Walki na miecze to już klasyka komiksów Star Wars.

Ostatnia i najlepsza część mini-serii Dreadnaughts of Rendili, stanowi kolejną pozycję, której nie można pominąć. Niby dwadzieścia kilka stron, ale wydarzeń bez liku. Sama walka Skywalkera z Ventress podniesie wam temperaturę o kilka stopni.

Rif

Fabuła: 9/10
Grafika: 7/10

Tytuł: Republic #71: Dreadnaughts of Rendili, part three
Scenariusz: John Ostrander
Rysunki: Jan Duursema
Tusz: Dan Parson
Kolory: Brad Anderson
Cover art: Jan Duursema i Brad Anderson
Wydawca: Dark Horse Comics, grudzień 2004Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016