strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Komiksy > Recenzje > Obsession #1 nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


Obsession, część pierwsza

5 miesięcy przed pierwszą bitwą o Coruscant

Wojny Klonów wciąż zbierają krwawe żniwo na niezliczonych światach galaktyki. Mistrz Obi-Wan Kenobi i Rycerz Anakin Skywalker, po niemal roku nieustannych zmagań, zyskują szansę na odpoczynek. Anakin skorzystał natychmiast z okazji i udał się na Naboo, Obi-Wan jednak nie zaznał spokoju. Sen z powiek spędzało mu jedno tylko oblicze - Asajj Ventress, już dwukrotnie uznana za zabitą. Kenobi gotów jest ruszyć w najdalsze zakątki galaktyki w poszukiwaniu Asajj w nadziei, że zdoła ją pokonać nim pokona go jego własna obsesja.

Scenariusz Obsession napisał Hayden Blackman, autor m.in. świetnej opowieści Jango Fett - Open Seasons, pojedynczych zeszytów serii Republic, czy też Star Wars Tales. Stworzył fabułę dla czteroczęściowej historii The Battle of Jabiim, przy której współpracował z Brianem Chingiem, rysownikiem mającym na koncie m.in. kilka wyrysowanych opowiadań z serii Empire. Ching też właśnie stworzył plansze dla Obsession.

Szczerze przyznam, że odwalił kawał dobrej roboty. Rysunek świetnie oddaje atmosferę komiksu. Świetnie kontrastują plansze o 'poszarpanej' kresce, przedstawiające zmagania Obi-Wana, z idylliczną atmosferą Naboo, ukazaną gładkim rysunkiem i ciepłymi kolorami. Kadry nie są statyczne - akcja wyrysowana jest z dużą dawką dynamiki i ekspresji. Plansze są szczegółówe, brak jest pustych przestrzeni w drugim planie.

Tytułowa obsesja przebija wyraźnie z kart komiksu. Wyrażona jest w postaci Obi-Wana, znanego przecież jako osoba opanowana, nie poddająca się emocjom, zdyscyplinowana. Tu zaś każdy kadr świadczy o czymś zupełnie przeciwnym - ciągły pośpiech, brak odpoczynku i potężny gniew; wszystko to prowadzi Kenobiego coraz bliżej Ciemnej Strony. Nie spocznie on jednak póki nie wykona swego zadania.

Można domyślać się jedynie co nim powoduje. Domniemana śmierć Asajj Ventress z rąk Anakina na Coruscant, wspomniana tu jedynie, miała miejsce w 71 zeszycie serii Republic. Lektura wspomnianego komiksu jednak nie rozwiewa wszystkich wątpliwości. Można przypuszczać, że zdarzyć musiało się coś, co miało duży wpływ na Kenobiego; coś, co tłumaczyłoby czemu balansując na granicy wyczerpania fizycznego i psychicznego rusza w tak zacięty pościg za wrogiem. Niewyjaśnione są też okoliczności udzielenia zgody Kenobiemu na prywatną misję przez Radę.

Warto przy tym zauważyć, że sekret Anakina - ślub z Padme - znany jest już Kenobiemu. Jest to dowód na to jak wiele elementów fabuły Obsession jest jeszcze niedopowiedzianych.

Aayla Secura widzi rozterki Kenobiego, boi się jednak, a może najzwyczajniej nie chce, wypowiedzieć swoich obaw na głoś. Szacunek, jaki żywi wobec Obi-Wana jest widoczny wyraźnie poprzez jej postawę. Pozwala sobie jedynie na wytknięcie słabej kondycji Kenobiego, nie oponuje jednak, gdy ten zamierza kontynować szalony pościg. Pożycza mu nawet swój myśliwiec.

Kenobi zdaje sobie sprawę, iż sam nie będzie w stanie stawić czoła Ventress. Jest tylko jedna osoba, do której może zwrócić się o pomoc. Jest jednak całkiem pewien, że ciężko będzie go przekonać, by opuścił Naboo. Jak dalej potoczą się losy naszych bohaterów? Stay tuned.

[Miagi]

Fabuła: 9/10
Rysunek: 9/10

|przeczytaj inne recenzje|

Tytuł: Star Wars: Obsession #1
Scenariusz: Hayden Blackman
Rysunek: Brian Ching
Cover art: Brian Ching
Wydawca: Dark Horse Comics, listopad 2004Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016