strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Komiksy > Recenzje > Republic #51 - #52 nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


Anakin: "He's an ARC Trooper, a prototype super soldier -- just one step removed from Jango Fett."
Zule: "Let's hope he doesn't lose his head as easily."

Star Wars: Republic - New Face of War

Każda szanująca się seria komiksowa musi posiadać wyrazistych szwarc charakterów, choćby po to by wypromować odpowiednio 'tych dobrych'. Nie inaczej jest w świecie obrazkowych Gwiezdnych Wojen...

Niedługo po bitwie o Kamino niepokój nawiedza układ Naboo. Boss Nass utracił wszelki kontakt z plemionami Gungan, które osiedliły się na Ohma-D'un, księżycu Naboo. Zaniepokojona tym faktem Królowa Jamillia zwróciła się o pomoc do Zakonu Jedi. Na misję wyrusza czterech Jedi: Mistrz Obi-Wan, jego padawan Anakin, Mistrz Glaive i jego padawanka Zule. Towarzyszyć im będzie klon klasy Alpha, najbardziej zaawansowany z dotychczasowych projektów żołnierzy. Niebawem okaże się, iż podejrzewani początkowo górnicy nie są odpowiedzialni za sytuację na Ohma-D'un, która pogarszać się będzie z minuty na minutę...

Opowieść New Face of War, rozłożoną na dwa zeszyty (#51 i #52), napisał Haden Blackman, autor m.in. mini-serii Jango Fett: Open Seasons, a także nowego Clone Wars Adventures. Przy tym też tytule, z Hadenem współpracował Tomas Giorello, którego rysunki podziwiać także możemy w serii Star Wars: Empire (#13), późniejszych zeszytach Republic (#62), a także w takich wydawnictwach, jak erotyczny Jungle Tails.

To właśnie wprawionemu już w rysowanie kobiecych krągłości Tomasowi powierzono ukazanie po raz pierwszy na papierze postaci Asajj Ventress, władającej dwoma mieczami świetlnymi adeptki Ciemnej Strony Mocy, uczennicy niejako Hrabiego Dooku. Partneruje jej Durge, tajemniczy łowca nagród, zręczny wojownik o nieprzeciętnych umiejętnościach.

Pojawienie się tego duetu otworzyło kolejny rozdział w annałach Wojen Klonów. O wyjątkowych zdolnościach obojga generałów Hrabiego Dooku mogliśmy przekonać się chociażby oglądając serial animowany. Od tego momentu, pojawiają się oni w zeszytach Republic niemalże regularnie, niosąc ze sobą śmierć i zniszczenie.

Sytuacja na Ohma-D'un to próbka ich umiejętności - wspomniany księżyc to jedno wielkie cmentarzysko Gungan. I choć niektórzy wręcz podskoczą z radości (lub chociaż z satysfakcją się uśmiechną) widząc poskręcane ciała 'kuzynów' Jar-Jara, to jednak ton komiksu każe spoważnieć i czytelnik miast wybuchać opętańczym śmiechem ze zgrozą przerzuca kartki.

Jeśli o kartkach już mowa, warto powiedzieć co nieco o szacie graficznej. Choć zdarzają się niekiedy nieco karykaturalne ujęcia, nie można kresce odmówić siły z jaką przemawia do czytelnika. Szczególnie ujmują dramatyczne ujęcia twarzy, efektowna gra cieni, dynamiczne sekwencje walk. Całości dopełniają odpowiednio stonowane kolory nałożone przez Joe Wayne'a, pozbawione zbędnej 'cukierkowatości'.

Choć New Face of War jest jedynie preludium do większych wydarzeń, z wielu względów jest pozycją wartą uwagi. Nie tylko jesteśmy świadkami pierwszego pojawienia się Asajj i Durge'a - obserwujemy też dojrzewanie Anakina, porywczego Jedi, targanego bezustannie potężnymi uczuciami; widzimy też początki Alphy, wspomnianego na początku klona ARC, który stanie się w niedługim czasie przyjacielem Obi-Wana w pełnym tego słowa znaczeniu. A Gunganie niech spoczywają w spokoju.

 

Fabuła 7/10
Grafika 9/10

|przeczytaj inne recenzje|

 

[Miagi]

Tytuł: Star Wars: Republic #51-52
Scenariusz: Haden Blackman
Rysunek: Tomas Giorello
Tusz: Curtis Arnold
Kolory: Joe Wayne
Cover art: Mozart Couto, Brian Ching
Wydawca: Dark Horse Comics, 2003
Wydanie: 2 zeszytyFigurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016