strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Komiksy > Recenzje > Jedi: Shaak Ti nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne WojnyJedi: Shaak Ti

5 miesiąc Wojen Klonów
Drugi z zeszytów mini-serii Jedi od pierwszej sceny rzuca nas w ogień walk rozgrywanych na Brentaal IV, gdzie wybuchło powstanie separatysty Shogara Toka. Stawka jest duża. Jeżeli wojska Republiki poniosą porażkę utracą dostęp do części Perlamiańskiego Szlaku Handlowego, a tym samym do Gromady Tion.

Na lądzie toczą się zażarte walki, gdyż planetarne pole siłowe i działa jonowe skutecznie chronią fortecę separatystów przed atakiem z przestrzeni. Ze strony Republiki do boju prowadzi armię mistrzyni Shaak Ti, ale sytuacja jej armii jest nie do pozazdroszczenia. Lądujące oddziały zostały rozdzielone i mistrzyni ma ograniczone pole manewru. Wraz z grupą klonów dociera do więzienia, gdzie spotyka garstkę więźniów, w tym kobietę imieniem Lyshaa. Ich drogi skrzyżowały się przed laty, gdy Lyshaa zabiła padawankę Shaak Ti. Ta pochwyciła morderczynie i zesłała do tego właśnie więzienia. W obecnej sytuacji muszą zapomnieć o przyszłości i pomóc sobie nawzajem. Czy Shaak Ti może ufać byłej morderczyni?

W więzieniu Shaak Ti odnajduje jeszcze jedną postać, a mianowicie Quinlana Vosa, który został pochwycony we wcześniejszej fazie bitwy. To nie koniec niespodzianek. Okazuje się, że rządzący dotąd planetą reżim uznawany przez Republikę był znienawidzony przez ludność i ta wcale nie zamierza pomagać wojskom dowodzonym przez Jedi. By wyjść zwycięsko z bitwy mistrzyni obmyśla plan, który ma pomóc jej i jej kompanom dostać się do fortecy i schwytać przywódcę rebelii. Od tego momentu przygoda przemienia się w styl awanturniczy - przejściu przez kanały towarzyszy potyczka z zamieszkującym w nich potworem, a by oszukać strażników wykorzystuje się sztuczkę z transportem więźnia. Choć cała akcja nie przebiega zgodnie z planem kolejne zwroty doprowadzą akcję do szczęśliwego końca (o ile można o takim mówić w trakcie trwania Wojen Klonów). Może nie do końca szczęśliwego dla wszystkich. Nie można zapomnieć o ofiarach, które poniesiono, nawet tych wydaje się najmniejszych. W jednej z ciekawszych scen komiksu śmiertelnie ranny klon szturmowiec wykonuje swą misję do końca, ostatkiem sił niszczy generator pola siłowego, poświęcając tym samym swe życie w imię służby, do której został stworzony.


Służba. Jedi zdają sobie sprawę, że wojna zmienia wszystko, zakon, Republikę i każdego z nich z osobna, lecz nie potrafią przewidzieć skutków tych zmian. Na razie odnieśli kolejne zwycięstwo. Chwilę wytchnienia poświęcają medytacjom, szukaniu odpowiedzi na swe pytania i jak mówi w ostatnich słowach komiksu mistrz Plo Koon zwracając się do Shaak Ti: "Jutro znów będziemy generałami i stoczymy kolejne wojny. Lecz teraz jesteśmy po prostu Jedi. I starymi przyjaciółmi." I niech to będzie cytat numeru.

Jedi: Shaak Ti jest niezłą opowieścią. Przedstawia jedno z wydarzeń Wojen Klonów, ale nie na tyle ważne by rozciągać je do 40-sto stronicowego zeszytu. Sporo miejsca poświęcono dość przerysowanemu wątkowi Shaak Ti i Lyshyy. Poza tym duet Ostrander/Duursema kolejny raz wtłoczył w ramy swego komiksu postać Quinlana Vosa. Przeważnie chwyt ten ma swe uzasadnienie, lecz w opowieści poświęconej Shaak Ti wypadł blado i obecność Vosa była zbyteczna. Pozycja ciekawa, lecz nie obowiązkowa.


Rif

Fabuła: 5/10
Grafika: 6/10
|przeczytaj inne recenzje|

Tytuł: Jedi: Shaak Ti
Scenariusz: John Ostrander
Rysunki: Jan Duursema
Tusz: Dan Parson
Kolory: Joe Wayne
Okładka: Jan Duursema
Wydawca: Dark Horse Comics, maj 2003
Wydanie: one shot, albo w ramach Clone Wars Volume 2: Victories and Sacrifices TPBFigurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016