strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Komiksy > Recenzje > Jedi: Mace Windu nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne WojnyJedi: Mace Windu

3 miesiąc Wojen Klonów

"Nie dojdzie do schizmy, jeśli pozostawiamy swe serca i umysły otwartymi na siebie. Jesteśmy jednością w Mocy. Wszyscy jesteśmy Jedi" - Mace Windu

Mace Windu, bohater pośród Jedi, który najsilniej dostrzega zmiany zachodzące w otaczającej zakon rzeczywistości. Jedi nie potrafią odnaleźć się w czasach tragicznej wojny, płacąc za to najwyższą cenę. Rozważania mistrza Windu na temat wojny i roli Jedi w niszczycielskim konflikcie były już tematem jednej z kampanii gry komputerowej Galactic Battlegrounds: Clone Campaigns, a także powieści Punkt przełomu. Obecnie możemy bliżej poznać tę postać za sprawą komiksu z mini-serii Jedi.

Pierwsze miesiące wojny przynoszą pierwsze ofiary wśród Jedi. Grono rycerzy przybywa na planetę Lianna położoną w Gromadzie Tion, by oddać hołd mistrzowi Cei Vookto, który zginął tutaj kilka dni wcześniej. Pogrzeb stanowi okazję do refleksji nad misją zakonu i wysłuchania najnowszych wieści z frontu. Quinlan Vos wskazuje na kolejny problem, a mianowicie grono spośród rycerzy Jedi odmawia przyjęcia stopni generalskich i dowodzenia armią klonów w trakcie walk. Przywódcą ich został mistrz Sora Bulq, a narastanie konfliktu grozi kolejną schizmą * w zakonie. By temu zapobiec ma dojść do spotkania pomiędzy obiema stronami na Rull, jednym z księżyców planety Weequayów, z których to rasy wywodzi się mistrz Bulq.

Nim dochodzi do spotkania obserwujemy treningową walkę Mace'a Windu z Quinlanem Vosem. Balansująca na skraju jasnej i ciemnej strony natura Vosa nadal pozostawia wiele do życzenia, szczególnie, gdy w trakcie walki zaczyna on używać siódmej z form walki mieczem świetlnym - vaapad. Obserwujący walkę, rycerze Jedi, zdają sobie sprawę z tego jak ciężkie próby czekają w przyszłości na Quinlana Vosa, który już dawniej stąpał po ścieżce ciemności.

Pomimo ostrzeżeń Yody, Windu w imieniu Rady Jedi udaje się na Rull, by zażegnać groźbę schizmy, pochwycić, a w ostateczności zabić Jedi, którzy mogli przejść na Ciemną Stronę. Na Rull udaje się także komandor Asajj Ventress wysłana przez Hrabiego Dooku z zadaniem pokrzyżowania planów Mace'a Windu.

Windu spotyka się z Jedi, którzy odstąpili od służby, wsłuchując się w ich racje. Wojna nie stanowi rozwiązania konfliktu, wskazują na upadającą skorumpowaną Republikę, na to ile złego wyrządziła na światach jej podległych i zastanawiają się czy walczą aby po słusznej stronie. Rozmowy przerywa Ventress zabijając jedną z jej uczestniczek, podając się zarazem za sługę Mace'a Windu. Sytuacja staję się coraz bardziej napięta - Jedi stojący za ideami Bulqa posądzają Windu o zdradę, lecz ten odnajduje prawdziwego zdrajcę.

Pojedynek pomiędzy Windu, a Bulqiem jest ozdobą całego komiksu. Ilustrujące go rysunki Jan Duursemy są pełne ekspresji, a dialogi napisane przez niezawodnego Johna Ostrandera oddają całą esencję rozłamu, jaki rodzi się pośród Jedi. Podobnie ma się sprawa z walkami toczonymi przez młodych Jedi z Asajj Ventress, która ukazuje atakującym ją rycerzom potęgę Ciemnej strony.


Jedi: Mace Windu to komiks wysokich lotów, będący zwiastunem dramatów, których świadkami będziemy w trakcie Wojen Klonów. Jedi przeciwko Jedi, zdrada, kłamstwo, skrytobójstwo, takich wydarzeń nie zabraknie, a bohaterowie tej historii pojawią się jeszcze nieraz w kolejnych opowieściach.

* Schizmami nazywane są rozłamy w łonie Kościołów chrześcijańskich przypisujących sobie tytuł powszechnego (katolickiego) (np. schizma anglikańska z połowy XVI wieku). W uniwersum Gwiezdnych Wojen schizmy zachodziły w łonie zakonu Jedi (po pierwszej z nich wygnani Jedi zadomowili się na planetach zamieszkałych przez rasę Sith).


Rif

Fabuła: 8/10
Grafika: 8/10
|przeczytaj inne recenzje|

Tytuł: Jedi: Mace Windu
Scenariusz: John Ostrander
Rysunki: Jan Duursema
Tusz: Dan Parsons Kolory: Joe Wayne
Okładki: Jan Duursema
Wydawca: Dark Horse Comics, luty 2003Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016