strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Komiksy > Recenzje > Republic #64 nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


Republic #64: Bloodlines

16 miesiąc Wojen Klonów

Senator Palpatine: "Ale... cóż moglibyśmy dokonać... wspólnie? Co byś powiedział na sojusz pomiędzy Jedi a politykiem?"

Palpatine wygłaszający w izbie Senatu mowę na część swego przyjaciela, rycerza Jedi, który poległ na jednym z frontów Wojen Klonów?! Czy aby jasna strona go nie oślepiła? Nic z tych rzeczy. Dwulicowość przyszłego Imperatora nie ma sobie równych, ale prawdą też jest, że wśród Jedi znajdował się jego wieloletni przyjaciel. W pewnym momencie stał się niebezpieczny, a tym samym niewygodny i ukryta tożsamość Palpatine'a, Darth Sidious, skazał rycerza na pewną śmierć. Mistrz Ronhar Kim wraz ze swym padawanem, Tap-Nar-Palem trafili z armią klonów na planetę Merson, ale wywiad spieprzył sprawę i zaniżył liczebność wrogich sił aż pięciokrotnie. Wyrok zapadł...

O powyższych wydarzeniach dowiadujemy się już na pierwszych stronach komiksu. W jego dalszej części przenosimy się początkowo o kilka dni wstecz, by poznać bezpośredni powód wymierzenia ataku przeciwko Kimowi. Otóż mistrz Kim wniósł pomysł przebadania wszystkich senatorów w celu wykazania ich poziomu midi-chloranów, a tym samym pochwycenia Sitha. By zyskać przychylność Senatu jako pierwszy na ochotnika badaniu miałby się poddać... Palpatine.

I ponownie przenosimy się w czasie, tym razem kilka lat wstecz, by poznać historię narodzin niezwykłej przyjaźni pomiędzy politykiem a Jedi.

Bloodlines jest raczej opowieścią niezwykłą jak na Johna Ostrandera, który zazwyczaj porusza się w świecie Gwiezdnych Wojen opierając się na stałym wachlarzu postaci. Tutaj zaś serwuje nam historię, która stanowi przerywnik w stosunku do wojennych scenariuszy ze znanymi nam bohaterami w roli głównej. Bynajmniej komiks nie traci przy tym nic atrakcyjności. Przeciwnie, pozwala lepiej poznać przewrotność Palpatine'a, maestrię polityka zła. Jak na jeden zeszyt czeka na czytelnika mnóstwo atrakcji.

Nie można jeszcze nie wspomnieć pojawienia się w komiksie postaci... Pellaeona. Ów oficer w armii republikańskiej dowodzący flotą nad Mersonem posiada charakterystyczny wąsik i jest kapitanem. Jeśli wziąć pod uwagę chronologię świata Gwiezdnych Wojen, to raczej należy przyjąć, że nie mamy do czynienia z ojcem Gillada Pellaeona, gdyż trudno przypuszczać, by bohater Wojen Klonów pozostał bez awansu przez najbliższe circa 30 lat. Z drugiej strony tyle razy byliśmy świadkami przerabiania oficjalnego kanonu, że wszystko jest możliwe.

Komiks czyta się z przyjemnością, ale i strona wizualna wypada bardzo dobrze. Brandon Badeaux, który ponownie trafił na komiks "polityczny", sprawdził się znacznie lepiej niż przy poprzedniej opowieści, którą rysował (Dead Ends). Tym razem i sceny akcji i te statyczne rysuje bez zarzutu.

Na koniec pozostawiłem sobie chwilę na rozważania, albowiem w komiksie pada ważna kwestia, która być może zostanie jeszcze podjęta w przyszłości. Przywódcą Konfederatów był niegdyś Jedi, a co się może wydarzyć, jeśli w Senacie zakiełkuje myśl, że cała wojna została ukartowana przez Jedi, którzy chcą w jej wyniku przejąć władzę? Czy Senat zezwoli wówczas swemu Kanclerzowi obrócić całą armię klonów przeciwko Jedi? Atmosfera staje się napięta z każdym kolejnym miesiącem.

Zeszyt ten ukazał się w 2005 roku w Polsce pt. "Więzy krwi". Jego wydawcą była Mandragora

Rif

Fabuła: 7/10
Grafika: 8/10

|przeczytaj inne recenzje|

Tytuł: Republic #64: Bloodlines
Scenariusz: John Ostrander
Rysunki: Brandon Badeaux
Kolory: Brad Anderson
Okładka: Tomas Giorello
Wydawca: Dark Horse Comics, kwiecień 2004
Wydanie PL: Mandragora, 2005
Wydanie: one shotFigurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016