Imperial City Online > Clone Wars - Kroniki > Bitwa o Geonosis strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Clone Wars - Kroniki > Bitwa o Geonosis nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


Bitwa o Geonosis
Początek Wojen Klonów

Bitwa o Geonosis Konflikt ten dojrzewał przez dziesięciolecia. Zakulisowe machinacje w Senacie, manipulacje Zakonem Jedi, tajne zbrojenia - w tej atmosferze formowały się podwaliny Wojen Klonów, największej konfrontacji zbrojnej czasów Starej Republiki, znaczącej zmierzch starego porządku.

Czas i miejsce akcji Clone Bitwa o Geonosis rozegrała się dziesięć lat po Bitwie o Naboo, 22 lata zaś przed Bitwą o Yavin. Znaczyła ona początek trwającej dwa lata wojny, pomiędzy Konfederacją Niepodległych Systemów - separatystami - a Wielką Armią Republiki, powołaną w trybie nadzwyczajnym przez Kanclerza Palpatine'a, który stanął tym samym na jej czele. Połączonym siłom separatystów przewodził Hrabia Dooku, były Jedi, sługa enigmatycznego Lorda Sidiousa.

Lokalizację planety odkrył Mistrz Obi-Wan Kenobi, podążając na jej powierzchnię za łowcą nagród Jango Fettem. Geonosis leży niecały parsek od Tatooine, do której jest w pewnym stopniu podobna - obie planety charakteryzuje pustynny krajobraz. Czerwonawe zabarwienie globu spowodowane jest wysoką zawartością metali w pyle spowijającym powierzchnię Geonosis. Planetę otacza kilka pierścieni asteroidów, bogatych w cenne surowce.

Ta właśnie ostatnia właściwość była główną z przyczyn założenia przez Wata Tambora, przewodniczącego Unii Technologicznej, fabryk droidów na Geonosis. Poogle Mniejszy, chciwy i przebiegły władca Geonozjan, dał się przekonać okrągłą sumą do współpracy z Watem - hordy Geonozjańskich trutni, odpowiednio uwarunkowanych robotników, wspomagały konstrukcję fabryk.

Wat Tambor ochoczo przyłączył się do Separatystów; była to dla niego okazja do ucieczki od tak znienawidzonej przez niego biurokracji Senatu. Dzięki temu, Hrabia Dooku zyskał nie tylko potężne ilości droidów bojowych (także w wersji Super), ale i również cenny przyczółek - jako, że planeta była mało znana, Dooku mógł w spokoju formować dalsze plany walki z Republiką.

To właśnie na Geonosis miało miejsce spotkanie członków ruchu Separatystów, którego świadkiem był Mistrz Obi-Wan Kenobi. Bitwa

Atak świeżo powołanej Wielkiej Armii Republiki nastąpił krótko po otrzymaniu raportu Mistrza Obi-Wana Kenobiego. Powagę jego treści podkreśliło dodatkowo pojmanie Mistrza przez Geonozjan i spowodowało włączenie się do akcji Rycerzy Jedi. Jednocześnie, własną inicjatywą wykazała się senator Padme Amidala i padawan Mistrza Kenobiego, Anakin Skywalker; niestety ich próba ratunku została udaremniona i w rezultacie Hrabia Dooku miał już trzech zakładników. Bitwa, jednak, rozpoczęła się nim egzekucja została wykonana.

Czoła republikańskiej armii stawiły połączone siły Separatystów. Federacja Handlowa, ze względu na możliwości finansowe, stanowiła niejako trzon separatystycznych wojsk; prócz standartowych Droidów Bojowych, w walce pojawił się model Super (patrz: zestawienie), zaprojektowany i produkowany przez Unię Technologiczną. Te już liczne siły wsparły dodatkowo Droidy Niszczyciele (znane także jako Droideki).

Gildia Handlowa dołączyła do armii separatystycznej dwa rodzaje Droidów-Pająków - mniejszy, zręczniejszy, używany głównie do zadań rozpoznawczych, oraz znacznie większy i potężniejszy, zwany często Pająkiem-Czołgiem.


Galaktyczny Klan Bankowy w walce wsparł Separatystów zwinnymi robotami-wyrzutniami, których pierwotnym zadaniem była m.in. przymusowa egzekucja długów od wierzycieli; po przyłączeniu GKB do Separatystów, droidy otrzymały oprogramowanie bojowe.

Sojusz Koprporacyjny dołączył jeszcze do tej ogromnych rozmiarów armii swoje roboczołgi. Sojusz znany jest jako pierwszy użytkownik tego typu maszyn na pełną skalę w polu walki. Potrafiły one szybko dostać się na pole walki, rażąc przeciwnika zamontowanym na 'ramionach' uzbrojeniem.

W Bitwie brały naturalnie udział także geonozjańskie trutnie, najniższa klasa geonozjańskiego społeczeństwa. Ich zaletą na polu walki była niewątpliwie ich liczba, także uzbrojenie, broń soniczna. W negatywnym sensie są oni jednak podobni do podstawowych droidów bojowych Federacji Handlowej - nie wykazują się inicjatywą; nie byli także szkoleni do walki z inteligentnym przeciwnikiem.

Wielka Armia Republiki to nie tylko świetnie wyszkolone wojsko, lecz także nowoczesna technologia. Dzięki kunsztowi Rothana Heavy Engineering armia Republiki otrzymała do dyspozycji przenośną artylerię turbolaserową SPHA-T, opancerzony transporter AT-TE, kanonierkę LAAT (w kilku wersjach, charakteryzujących się innym przeznaczeniem na polu bitwy), oraz potężny statek klasy Acclamator, bezpośredni protoplasta Niszczycieli Gwiezdnych klasy Victory i Imperial. Ten ostatni mógł przenieść na swoim pokładzie do 16000 żołnierzy-klonów, 320 speeder bike'ów, 80 kanonierek LAAT, 48 transporterów AT-TE, oraz 36 pojazdów SPHA-T.

Za początek Bitwy uznać należy starcie Rycerzy Jedi z Geonozjanami i droidami bojowymi na geonozjańskiej arenie. Nim ulegli przeważającym wrażym siłom, przybyłe w samą porę siły Republiki rozproszyły przeciwnika, a w tym samym czasie transportowce podjęły zakładników.

Bitwa przeniosła się na pustkowia Geonosis, wciągając także w ogień próbujące wznieść się statki Federacji Handlowej. Lepiej zorganizowanym, zdyscyplinowanym i wyposażonym wojskom republikańskim udało się zmusić przeciwnika do odwrotu. Trudno mówić jednak o pełnym sukcesie, gdyż Hrabiemu Dooku niestety udało się zbiec.

* * *
Bitwa o Geonosis to nie tylko punkt kulminacyjny tarć pomiędzy Separatystami a Republiką, lecz również namacalny koniec pewnej ery w dziejach Republiki. Jak pokażą najbliższe lata, nadchodzący czas będzie daleki od pokoju i harmonii. Wszem i wobec panuje ponure przeczucie, iż wprowadzone w ruch siły staną się zgubą dla wielu, a stary porządek padnie.

Miagi
|chronologia|

Clone Wars - Kroniki


Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016